درحال بررسی ...
12 مهر 1393

چطور از مدل سال خودرو مطمئن شویم ؟

تشخیص مدل سال خودرو

تمامی خودروهای دنیا دارای شماره شاسی استاندارد و منحصر بفرد هستند. این شماره که اصطلاحا VIN هم گفته می شود در پلاک شناسایی خودرو موجود است و در محل های مشخصی از خودرو هم حک می شود. برخی خودروسازها هم این شماره را در پشت شیشه جلوی خودرو در قسمت دودی زیر شیشه هم آن را نصب می کنند.

دو رقم اول این شماره نشان دهنده کشور سازنده خودرو است مثلا خودروهای ساخت ژاپن با کارکترهای JA تا JO و کره با KL تا KR مشخص می شوند. رقم دهم این شماره شاسی نشان دهنده مدل سال خودرو می باشد. برای خودروهای 2015 این رقم باید از کارکتر "F" باشد و اگر این کارکتر "E" باشد خودرو مدل 2014 است. برخی سازندگان اروپایی البته تنها  عدد صفر "0" را حک می کنند که در این خودروها معیار مدل سال فاکتور سازنده اصلی می باشد. کاراکتر مدل سال در  شماره شاسی هر سی سال تکرار می شود یعنی خودرو مدل 1985 با خودرو مدل 2015 هر دو شماره دهم شاسی آن ها F است.

 البته لازم است بدانید که مدل سال به معنی سال تولید خودرو نیست، در واقع خودرو که در سال 2014 تولید شده است می تواند مدل سال 2014و 2015 و یا حتی 2016 داشته باشد. این موضوع به سیاستهای سازنده، تقاضای نماینده و شرایط بازار بستگی دارد.

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر