درحال بررسی ...
13 شهريور 1393

بررسی خودرو دنا

بررسی خودرو دنا ( محصول جدید ایرانخودرو)

سمند یا همان اولین خودروی ملی ایرانیان، از سال ۱۳۸۱ پا به بازار خودرو گذاشت. در آن زمان با اینکه این خودرو چه در زمینه طراحی و چه در زمینه فنی، خودرویی قدیمی به شمار می آمد. اما هنوز آنقدر کهنه نشده بود که توانایی عرض اندام در بازارهای گوناگون را نداشته باشد و قادر به رقابت با خودروهایی چون هیوندای النترا و یا همان آوانته خودمان و کیا سفیا و اسپکترا مدل ۲۰۰۲ بود، اما بر خلاف خودروهای دیگر که تقریبا هر ۲ یا ۳ سال یک بار تغییرچهره کاملی دارند، گذشت زمان هیچ تاثیرچشمگیر و شگرفی بر سمند نگذاشت و این محصول ایران خودرو مانند قالی ایرانی در گذر زمان بکر و دست نخورده بافی ماند و دست نخورده ماندن در دنیا خودرو چیزی جز سقوط بازار فروش با توجه به بازاری کاملا انحصاری که در ایران در اختیار دو خودرو ساز بزرگ داخلی قرار دارد چندان نکته قابل توجهی برای ایران خودرو نبود اما حضور روز افزون خودروهای به روز با چهره هایی که در هر سال جذاب تر می شدند و نیز فعالیت این خودرو ساز در بازارهای بین المللی ایرانخودرو را بر این داشت تا چهره ای جدیدی از سمند طراحی کرده و روانه بازار کند. همانطور که در تاریخچه سمند ذکر شده است، خودروی سمند دارای چهره ای دوگانه است که قسمت جلو آن برگرفته از طراحی های آلمانی و قسمت عقب آن مربوط مربوط به جنوب شرق آسیا است. در اولین ارتقا چهره که برای سمند اتفاق افتاد، سعی طراحان ایران خودرو آن بود که تمامی فاکتورها به سمت طراحی های آلمانی و خودرو های قدیمی تر بنز، بی ام و و فولکس واگن برود که حاصل چیزی نبود جزسمند سورن.

نمایی از سمندنمایی از فولکس واگن پاساتنمایی از قسمت عقب میتسوبیشی لنسر

سمند سورن

سمند سورن برای مدت کوتاهی توانست تا حدود بسیار کمی خلا وجود چهره جدید برای خودروی ملی را پر کند، اما این تغییر چهره خیلی ساده تر از آن بود که بتواند برای زمانی زیادی به عنوان یک چهره جدید شناخته شود و خیلی زود در کنار دیگر اعضای خانواده سمند به عنوان یکی از تکراری ترین چهره های خیابان های ایران قرار گرفت. به همین دلیل کارخانه ایران خودرو بر آن شد تا چهره ای دیگر و جدیدتر از سمند ارائه دهد. لذا این بار نژاد آلمانی سمند را رها کرده و به سراغ خودروی سامورایی این طرح کهنه برزیلی رفت تا با تلفیق آن با دیگر طرح های ژاپنی و کرده ای چهره ای جدید و متفاوت از سمند را معرفی کنید.

برای این مهم در بخش های مختلف طرح های گوناگونی انتخاب شد تا کپی بود طرح درهمان دید اول ذوق بیننده را کور نکند. به همین دلیل خودروهای هوندا آکورد نسل A، میتسوبیشی لنسر، دوو لاستی و هیوندای سوناتا در قسمت های مختلف مد نظر قرار گرفتند تا خودرویی حاصل شود که امروزه در بروشورهای فروش ایران خودرو << دنا >> نامیده شود.

طراحی ظاهری دنا

 بیشترین مانوری که تا کنون ایرانخودرو روی پروژه NX7 خود که همان دنا است داده، در طراحی ظاهری آن است که مباحث دیگر مانند طراحی داخلی با مشخصات فنی فقط در حد ادعاهای این خودرو ساز باقی مانده و معلوم نیست تا چه حد در زمان حضور دنا در بازار به حقیقت بپیوندند. در واقع تنها بخش خودروی دنا که تا کنون بارها در محافل گوناگون خودرویی رونمایی شده است، طراحی ظاهری آن بوده و حتی مدل هایی که برای نمایش استفاده شده اند هیچکدام از داشبورد و کنسول جدید بهره نمی بردند.

نمایی از قسمت جلو میتسوبیشی ASXنمایی از قسمت جلویی دنا

اما دنا طراحی ظاهری به اندازه ای متفاوت و چشم گیر بود که موفق شد ذهن دوستداران خود را به دنبال خود بکشاند و آن ها را به گرفتن اطلاعات بیشتر از این خودرو ترغیب کند طرح دماغه این سمند شرقی، در واقع از دو خودرو مختلف برداشته شده است. خودروی اول از نسل جدید محصولات میتسوبیشی است. خودروی اول نسل جدید محصولات میتسوبیشی است، خودرویی که زمانی قسمت عقب سمند از روی اجداد آن طراحی شده بود، اما این بار طراحی قسمت جلو پنجره دنا از ای خودرو برگرفته شده است.

دوو لاستی

 اما دیگر بخش های طرح دماغه دنا که البته از نقاط قوت این خودروست. از خودرویی به نام دوو لاستی کپی برداری شده است، و از آنجایی که دوولاستی نیز خودرویی با دور گه کره ای و امریکایی است، لذا استفاده از طرح چراغ ها، درب موتور و نوک گلگیرهای این خودرو حس و حالی از خودروهای آمریکایی نیز به دنا داده است.

 درنمای جلو، دنا با وجود کپی بودن، به واقع چهره جذاب و تهاجمی و روز آمدی دارد. چراغ های جلو کاملا بزرگ و پیشرفته طراحی شده اند و از بخش های مختلفی تشکیل می شوند. این چراغ ها در کنار جلو پنجره دهان گشاد و خشن کپی شده از میتسوبیشی، چهره ای بسیار جسور و مبارز به دنا داده است به گونه ای که انتظار می رود با خودرویی پرقدرت و جنگنده روبه رو باشد.

 از جمله نکاتی که در نمای جلو به وضوح به چشم می خورد طویل تر شدن درب موتور خودور نسبت به سمند معمولی است که این امر به همراه قوس رو به پایین نوک گلگیرهای جلو، در بیننده حسی مشابه خودروهای آمریکایی القا می کند.

 سپر جلو نیز در نوع خود طراحی زیبایی داشته و هیچ شباهتی به طراحی قدیمی و تکراری سپر سمند معمولی (X7) ندارد. این سپر از دو بخش برآمده تر دو دو گوش خودرو تشکیل شده است. بخش میانی سپر یعنی فضای مربوط به جلو پنجره زیبا و تهاجمی آن و محفظه مربوط به پلاک کمی گودتر است که به جرات می توان گفت. با طراحی بیشتر خودروهای روز دنیا متفاوت است. البته باید دید این سبک متفاوت در طراحی از منظر سازگاری با اصول طراحی ایرودینامیک چه نمره ای دریافت خواهد کرد.

 در نمای جانبی، بخش اعظم خودرو همان سمند است. اما گلگیرهای جلو وق عقب تقریبا از وسطشنان به بعد تغییری کلی به خود دیده اند تا دماغه و نمای عقب جدید دنا را پدیدار سازند، اما در نمای جانبی عدم تناسب این دو بخش به وضوح به چشم می خورد، چرا که هیچ المان یکپارچه و همگونی در این دو طراحی وجود ندارد و البته مسلم است که علت اصلی این نکته از آنجا نشات می گیرد که این دو بخش از خودروهای متفاوت کپی برداری شده اند.

 نکته دیگری که در نمای کنار کاملا جلب توجه می کند، فاصله بسیار زیاد بین محور جلو و نوک تاج سپر خودرو است، این نکته در دنیای امروز خودرو که تمام طراحان سعی دارند اختلاف فاصله دو محور را از طول خودرو به حداقل برسانند. یعنی محورها در نزدیکترین نقطه به نوک و انتهای خودرو قرار گیرند، چندان جالب به نظر نمی رسد و جای بسی تامل دارد. چراکه این فاصله زیاد موجب عدم دقت مناسب در هدایت و هندلینگ خودرو بخصوص در ترافیک شهری می شود این نکته را می توانید به وضوح در خودروهایی مانند پورشه کاین پانامرا ببینید. با توجه به این اشکال و نیز مشکلاتی که تمام مدل های سمند در مورد طراحی اتاق دیده بودید کافی داشته و دارند. لذا بدون شک اولین نکته ای که مالکان دنا را به اعتراض وا خواهد داشت، عدم تسلط کافی بر این خودرو خواهد بود.

 ازجمله نکات منفی دیگر، حضور همان رینگ های ۱۵ اینچی معمول سمند برای این خودرو است که چندان متناسب به نظر نمی رسند، لذا بهتر است خود کارخانه پیشدستی کرده تغییرات مناسبی در بخش چرخ و محور ایجاد کند تا این خودرو از رینگ هایی برای مثال به ابعاد ۲۲۵/۱۶/R55 بهره گیرد.

 در نمای عقب نیز دنا ترکیبی از دو خودروی شرقی را نشان می دهد، یکی ژاپنی و دیگری کره ای البته هر دو مربوط به نسل قبل و خارج شده از خط تولید هستند. نمای عقب دنا برپایه طراحی نمای عقب هوندا آکورد نسل هشتم طراحی شده، البته این طراحی که مربوط به یک خودروی با ابعاد تویوتا کمری است، با طراحی عقب خودروی کوچک و آشنایی با نام کیا ریو نسل اول ترکیب شده تا طرحی ایجاد شود که برای بیننده ایرانی کاملا آشنا و در عین حال متفاوت به نظر می رسد!

 از جمله نکات قابل تامل در مورد دنا عدم وجود کوچکترین تناسبی بین طراحی جلو و عقب خودروست، هرچه جلوی خودرو تهاجمی، خشن و پویاست، در طراحی عقب آن خطوط قوسی، غیر حجیم و آرام حکم فرمایی می کنند. به طوری که گویا با دماغه یک سدان پرقدرت اسپرت را به یک خودروی کلاس C کوچک متصل کرده اند.

نمایی از کیا ریونمایی از قسمت عقب دنا

طراحی داخلی دنا

 در مورد طراحی داخلی خودروی دنا، هرچه هست ایده است و اتود و گمانه زنی ، هنوز هیچ قطعه ساخته و نهایی شده این به نمایش در نیامده اما آنچه از طرح ها و اتودها منتشر شده بر می آید، بیشترین اتفاقات در بخش داشبورد و غربیلک فرمان رخ داده است. این بخش نیز گویا در طراحی از دور خودروی متفاوت کپی برداری شده است که البته این بار هردو کره ای هستند.

 در طراحی داشبورد دنا، آنچه بیشتر از همه به نظر می رسد، کپی برداری داشبورد، کنسول میانی و دریچه های هوا از خودروی هیوندای سوناتا وای اف ( سوناتا نسل ششم) است که البته باید گفت انتخاب بسیار خوبی بوده چراکه طراحی داشبورد و کنسول از نقاط قوت هیوندای سوناتا وای اف است. در ضمن این طراحی با طرح دماغه و پیشنانی خودرو تناسب خوبی دارد غربیلک نیز از خودروی دوولاستی آمده است که طرحی زیبا و متناسب و در عین حال خوش دست و به دور از شلوغی و آشفتگی دارد.

نمایی از داخل سوناتا YFنمای داخلی دنا

مشخصات فنی دنا

 از دیگر نکات مبهم در پروژه NX7 یا همان دنا، بشخ فنی ان است آنچه در خروجی خبرگزاری های منسوب به ایران خودرو در باره مشخصات فنی این خودرو ذکر شده، آن است که دنا با دو پیشرانه مختلف قابل سفارش خواهد بود پیشرانه اول موتور EF7 یا همان نسل اول موتور ملی است. EF7 موتوری است با ظرفیت ۱۶۴۸ سی سی و پایه گازسوز که طبق ادعای ایران خودرو توانایی تولید ۱۰۵ اسب بخار قدرت با گاز و ۱۱۰ اسب بخار با بنزین را داراست.

 این موتور که در حال حاظر روی انواع سمند، پارس و رانا قابل سفارش است، در بازار به موتوری نه چندان پرتوان و در عین حال کم مصرف و کم استهلاک اما به شدت پر هزینه و با تعمیرات و نگهداری دشوار مشهور است.

 موتور دیگری که برای دنا در نظر گرفته شده و به احتمال زیاد اولین سری دنا با این موتور به بازار خواهد آمد، موتوری است کاملا جدید که در واقعا همان EF7 اما مجهز به توربو شارژر است. این موتور که فعلا EF7 Turbo نام گرفته، میتواند با سوخت بنزین و گاز در دور موتور ۵۵۰۰، ۱۵۰ اسب بخار را به تولید برساند در ضمن گشتاور ۲۱۵ نیوتون متری آن در دورهای ۲۲۰۰ تا ۴۸۰۰، نوید خودرویی بسیار چالاک و پرشتاب را می دهد.

 طبق یک قرار داد بین ایرانخودرو و(FEV Motorentechnik) برای آموزش متخصصان ایرانی ابتدا موتور EF7 با نظارت ایرانی ها توسط گروه آلمانی F.E.V GmbH تولید می شود، سپس موتور EF7Turbo به عنوان محصولی مشترک طراحی و ساخته می شود و در نهایت موتور EF4 با ظرفیت ۱۴۰۰ سی سی با نظارت گروه آلمانی و توسط ایرانی ها برای خودروهای کوچکتر ایرانخودرو تولید خواهد شد.

 لذا بر خلاف موتور EF7 آلمانی، این موتور دوم که محصول مشترک ایرانی ها و آلمانی هاست هنوز در بازار رونمایی نشده است و مشخص نیست که رویکرد مصرف کنندگان نسبت به آن چگونه خواهد بود. نکتهدیگر اینکه با توجه به نیمه ایرانی بود این موتور، معلوم نیست باید منتظر یک موتور توربوشارژدار پرقدرت و با کیفیت اما با هزینه تعمیرات و نگهداری کم باشیم و یا اینکه موتوری با خطاها و اشکالات رفع نشدنی و فراوان و هزینه های سرسام آور پا به عرضه خواهد گذاشت.

 از لحاظ امکانات و تجهیزات، آنچه ایرانخودرو در مورد دنا ادعا کرده اگر عملی شودف دنا را به واقع باید مجهزترین خودروی داخلی دانست. وجود ایربگ های جلو و جانبی، ترمز ABS با پوستر MBA و سامانه EBD ( توضیع الکترونیکی نیروز ترمز)، میل فرمان جمع شونده حین تصادف، سیستم تهویه اتوماتیک، فرمان الکترونیک، سیستم کمک پارک عقب، مانیتور چند رسانه ای با کنترل روی فرمان، شیشه های رنگی سولار، برخورداری از سیستم مالتی پلکس و امکان تجهیز به سامانه ناوبری ماهواره ای ( GPS ) از جمله مواردی است که علاوه بر تجهیزات دیگر انواع سمند بر روی دنا وجود خواهد داشت.

جمع بندی

 در مجموع باید دنا را به نسبت خودروهای تولید داخل در حال حاضر، خودرویی به روز با امکانات مناسب دانست. اما اصرار ایرانخودرو در استفاده از همان اتاق قدیمی و پراشکال سمند جای بسی تامل دارد. شاید اگر به جای برخی از این تغییرات که به نوعی به زور روی اتاق سمند سوار شده اند، سعی در تغییر کلی و بنیادی در این اتاق انجام می گرفت نتیجه ای امیدوار کننده تر و آینده نگرانه تر حاصل می می شد، چراکه دنا نیز همچنان همان اشکالات بزرگ طراحی که در سمند وجود داشت را با خود همراه دارد و چه بسا با طویل تر شدن خودرو این مشکلات پیش از پیش خودنمایی کنند.

 اما با این وجود دنا نمایانگر آن است که ایرانخودرو هنوز به فکر تغییر و ارتقا خودروهای خود است که این موضوع در نوع خود نکته ای بسیار خوشحال کننده خواهد بود و می توان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک خودروهایی از تولید کنندگان داخلی ببینیم که حداقل بتوان آن ها را در رنکینگ بازار خودرو جای داد. به هر روز علاقه مندان به عالم چهار چرخه های پر زرق و برق، با اشتیاق زیاد در انتظار حضور این جلد جدید برای پلتفرم پژو ۴۰۵ در بازار هستند.

نظرات

 • 25 فروردين 1397 9:50 PM سیامک

  باسلام.مدت 2ماهه دنا پلاس خریدم.با توجه به بازار ایران نسبت به پولی که پرداختم از این ماشین راضی بودم تا اینکه متوجه 2تا ایراد شدم که حسابی رفته رو اعصابم .اولی صدای جیر و جیر درهای اتومبیل در جاده های فرعی که کمی ناهموار باشه یا توی دست انداز خیابونهاَ...... دومی بعلت شیب زیاد رمپ پارکینگ خونمون برقی بودن گاز اتومبیل مشکل ایجاد میکنه و اگر وسط شیب ماین خاموش یا متوقف بشه هماهنگ کردن گاز و کلاچ بینهایت سخته و خیلی مشکله نیم کلاچ بقیه راهو بالا رفت.بسرعت که گاز بدی ماشین کم میاره و خاموش میشه...اگه کسی تجربه ای داره لطفا بگه....ممنون

  پاسخ دادن
  0 1
 • 3 خرداد 1396 8:25 AM مهدي

  با سلام. من 21 اردیبهشت ثبت نام کردم، رنگ سفید تریم دورنگ با موعد تحویل 60روزه، به نظرتون توی مدت 60 روز تحویل میدن؟ یکی از دوستان میگفت زودتر از موعد تحویل میدن. ضمنا کسایی که جدیدا تحویل گرفتن رینگای ماشین 5 پره یا 10 پر؟ ممنون

  پاسخ دادن
  0 8
 • 17 فروردين 1396 11:14 PM شاهین

  آیا درست میگن که قسمت عقب دنا جای کمی داره و سرنشین عقب دچار مشکل می شود ؟؟؟

  پاسخ دادن
  8 4
 • 25 اسفند 1395 1:01 AM عبدالله

  با سلام ماشین دیبا دارم مدل93 آیا ماشینی که دوساله اومده بیرون باید چندین ایرا داشته باشه بعضی سانسورها ایراد داره سیمهای داخل کاپوت عقب و کاپوت جلو درهم بر هم هستش و بعضی ایرادهای دیگه ولی اگه ایرادها رفع بشه واقعا کسانی که کار میکنند وجدانی و خدایی کار کنند ماشین خوبیه

  پاسخ دادن
  3 2
 • 14 اسفند 1395 8:04 PM حمید

  سلام.یه دنا صفر کیلومتر از نمایندگی خریدم.الان تو کیلومتر ۵۰۰.تنها چیزی که منو اذیت می کن صدای موتور٬ که تو سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر میاد داخل اتاق.آیا طبیعیه؟راهکار چیست؟

  پاسخ دادن
  10 3
 • 20 بهمن 1395 2:39 PM سعید

  سلام.اقا خداوکیلی یه مرد پیدا بشه که خودش چند وقت دنا سوار شده باشه.من میخوام پول رحمت کشیمو بدم دنا بخرم‌.هر عیبی داره بنویسید.کسی که نداشته جون عزیزش نظر نده.

  پاسخ دادن
  1 12
  مهرداد
  25 بهمن 1395 9:53 AM

  سلام.من مدتی هست دنا خریدم.نظر من اینه که به نسبت پولی که پرداخت میکنی یه ماشین با ارزش میگیری.قطعا نباید در حد مزدا 3 و سوناتا ازش انتظار داشته باشی و با اونا مقایسه کنی . به نظر من هم موتور خوبی داره هم ظاهر خوبی هم به نسبت قیمت آپشن های خوبی داره که توی ماشین های چینی با 20 30 تومن گرونتر پیدا میکنی.فروشش هم که قطعا از چینی ها بهتره.لوازمش هو که توی سرتاسر ایران به راحتی پیدا میشه

  1 25
 • 10 بهمن 1395 11:27 PM داغ دیده

  بزرگترین عیب دنا موتورش که بعد از مدتی سه کار میکنه و اون روز که اویل ماژول میخواد بعدشم واشر سرسیلندر این موتور تا المانی بود خوب بود خنده دار تر اینه تو سایت ایرانخودرو مصرف دنا را از 207 کمتر زده اخه تا کی دروغ تا کی واقعا

  پاسخ دادن
  9 15
  امید
  18 اسفند 1395 7:03 AM

  مصرف سمند ef7 من که مدل 91 هست و 5 سال هم کار کرده جاده صدی 6 و شهری حدودا 8 تا 10 بسته به نوع رانندگی. ضمنا تاحالا اویل ماژول و هیچ قطعه موتوری دیگه از از ماشین من خراب و تعمیر و یا تعویض نشده. برعکس اون چیزی که راجع به شتاب و کشش میگن تو سربالایی همه ماشینای هم رده خودشو جا گذاشتم حتی لیفان 620-

  1 10
 • 7 دي 1395 3:03 PM عباس

  سلام.من تیر ماه سال 94 دنا خریدم.تا زمان اتمام گارانتی تنها مشکلش حرکت به سمت عقب بود که خیلی صدا میداد و با چندین بار مراجعه به نمایندگی بالاخره با تعویض کالیبره ها از صدا افتاد.بعد از اتمام گارانتی، پخش خودرو دچار مشکل شد که بعد از حدود 3 دقیقه آی سی صدا داغ میکرد و صدای سرسام آوری ایجاد میکرد که بردم نمایندگی و اونجا هم یه مغازه تو سعادت آباد رو معرفی کردن که بردم اونجا و گفتن که حدود 450 هزار تومن هزینه تعمیرش میشه.من هم بیخیال تعمیرش شدم.تا اینکه از طریق یکی از دوستان با مغازه ای در توپخونه آشنا شدم که کارش تعمیر سیستم پخش خودرو هستش و قراره ببرم اونجا.دو هفته پیش هم در کمال نا باوری گیربکس ماشین بدون هیچ مقدمه ای از داخل ترکید و پوسته گیربکس شکست و حدود 1/600/000 هزار تومن برای تعمیرش هزینه کردم.در حال حاضر هم 53000 کیلومتر کار کرده.دیگه قضاوت میمونه با خودتون.به هرحال برای کمک به اقتصاد میهن باید خودرو ملی سوار شد!!!!

  پاسخ دادن
  15 23
 • 29 آذر 1395 11:07 AM atesh _sardh

  خدایی ماشین خوبیه نسبت به بقیه خودرها وبعضی ها هم مثل این که خودشون این خودرو رو ساختن که از هیچی این خودرو راضی نیستن

  پاسخ دادن
  12 14
 • 21 آذر 1395 1:40 AM omid

  سلام مدت پنج ماهه دنا گرفتم فوقالعاده ازش راضی هستم.قبلش سمند و 206 و جی ال ایکس داشتم.خداییش تو مسافرتها اصلا ادم احساس خستگی نمیکنه .خیلی خوش نشینه و اپشنشم نسبت ب ماشین های داخلی عالیه.واسه خرید دنا خیلی تو اینترنت و دوستان و... تحقیق کردم.تو اینترنت 40 درصد راضی نبودن.اما الان با صراحت میگم اوناییکه راضی نبودن شک ندارم ک دنا نداشتن

  پاسخ دادن
  7 28
  مهراد
  21 آذر 1395 2:41 PM

  من شک دارم خودتم دنا داشته باشی!!!!!!!!!! حالا ک انقدر مطمئنی میشه چنتا از ایراداشم بگید؟ من شنیدم ایراد برقی زیاد داره

  22 17
 • 7 آذر 1395 2:08 PM احمدی

  دنا رایگانشم مفت گرون بنده سه ماه دنا خریدم بیشتر از یک ماه که هی میره نمایندگی برمیگرده ی لرزش زیر پا داره و صدای غرش از موتور ef7 ساخت داخل کمک ها و اکسل عقب ماشین خشک در سربالایی ماشین با این حالی که گاز میخوره اما کپ میکنه هیدرولیک فرمان صدا میده بعد از 3 ماه ستون عقب بعلت خشک بودن اکسل و کمک بصدا افتاده و همین طور داشبرد قشنگی که گذاشتن صدای موتور میاد داخل فرمان میکشه بعض وقت ها ترمز بحالت چوب کردن میافته صندای که زمان خرید باید 8 حرکت باشه 6 حرکت بیشتر نیست تو نمایندگی میگن صندلی سرد و گرم داره اما خبری نیست چون تمام قطعات چینی هستش اگر کسی میخواد ماشین بخره چینی بخره بهتر حداقل اینکه چین روی ماشین های خودشون قطعه درجه یک میزاره

  پاسخ دادن
  14 23
  محسن
  8 آذر 1395 2:39 PM

  والا مشکلاتی که شمادارین میگین منهم کمو بیش باهاش موافقم. بنده ده روزه تحویل گرفتم صدای گیربکس به حدی ازاردهنده است که دلم نمیخواد سوار ماشین بشم. علاوه بر این صدای موتور از تمام ماشین هایی که تا حالا سوار شدم ازاردهنده تر هستش.مشکل فرمان هم مثل اینکه عمومی هستش.واقعا برای خودم متاسف شدم واقعا

  7 18
  محمد
  1 بهمن 1395 6:50 PM

  اقا جان شما خوب ماشینو آب بندی نکردی وگرنه ماشین بسیار عالی ولی اینم قبول دارم که می گن ماشینها شانسی یا برای آدم خوب در میان یا بد حالا شانس شما بد شد

  7 7
 • ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ دادن
  1 7
 • قیمت بیرون با کارخونه چقدر فرق میکنه؟

  پاسخ دادن
  1 3
 • 28 مهر 1395 2:32 PM سینا

  سلام تنها مشکل این ماشین جای سرنشینان عقب هست مخصوصا برای اونایی که پاهای بلندی دارند

  پاسخ دادن
  8 17
 • 12 مهر 1395 4:46 PM امیر پ

  با سلام . یه سوال داشتم ممنون اگه کمکم کنید ... ی خودرو دنا دارم سیستم بخاریشو روشن کردم مثلا رو دمای ۲۵ درجه گرم میشه بعد چند دقیقه بادش سرد میشه این حالت تا ۳۱ درجه ادامه داره ب طوری ک دمای باد ۱۴ درجه تا ۳۱ درجه یکیه و سرد ولی رو ۳۲ درجه خیلی. داغه .. رو چنتا ماشین دیگه ام دیدم همینجوری بود .... ممنون میشم اگه دلیلشو بهم بگید....... سپاس

  پاسخ دادن
  4 10
  درحال بررسی ...

نظر شما

ثبت نظر