درحال بررسی ...
15 اسفند 1392

مرسدس بنز كلاس S کوپه مدل 2015 افسانه کوپه های لوکس

از سال 95 میلادی به بعد کوپه های بزرگ بنز با کد کلاس سی ال شناخته می شدند تا در نهایت پس از نزدیک به 20 سال بار دیگر افسانه این خودروها با نام كلاس «اس» کوپه در مدل 2015 آن ادامه پیدا کند.

Mercedes-S-Class-Coupe

با نگاهی به كلاس «اس» کوپه جدید بدون هیچ تردیدی باید بیان داشت که بنز بهترین ترکیب ممکن از دو پارامتر لوکس و اسپرت را باهم درآمیخته تا به لطف دیرینه کلاسیک خود که اینک با بالاترین سطح هنر طراحی و مهندسی همراه شده، بهترین و لوکس ترین کوپه بزرگ خود را معرفی کند. اما به صورت عام و فارغ از این توصیفات، این کوپه جدید به شکل بی باکانه ای طراحی شده تا همچون یک خودروی مفهومی آیند هنگر، نفس را در سینه حبس کند. در عین حال بنز از سیستم تعلیق خود موسوم به «کنترل جادويي بدنه »، نسل جدید نمایش اطلاعات روی شیشه جلو، چراغ های کریستالی سوارفسکی و ... نیز برای اولین بار در این خودرو بهره گرفته تا ظاهر عجیب و مهیج بدنه با فضای داخلی جلوتر از زمان آن بیش تر هماهنگ باشد.

Mercedes-S-Class-Coupe

كلاس «اس» کوپه جدید برای نخستین بار از نزدیک در نمایشگاه بین المللی ژنو در معرض دید همگان قرار می گیرد و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، زمان عرضه به بازار آن نیمه دوم سال جاری یعنی حدود چهار ماه دیگر خواهد بود. این خودرو در ابتدا با پیشرانه هشت سیلندر دوتوربو به حجم 4663 سی سی در فهرست فروش بنز قرار م یگیرد ( مدل اس 500 کوپه ) که پیشرانه ان توانایی تولید حداکثر قدرت 455 اسب بخار و گشتاور قابل توجه 700 نیوتن متر را دارد؛ ضمن این که به منظور هماهنگی با ماهیت اسپرتی خودرو، صدای خروجی از اگزوزها به شکل ماهرانه ای از نو مهندسی شده تا احساسی متفاوت و گیرا را به راننده و بینندگان القا کند.

Mercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-Coupe

طراحی

فلسفه جدید طراحی نسل نو خودروهای سواری مرسدس بنز به صورت کاملا مشهودی بر روی حالات احساسی و بر انگیختن حس هیجان بیننده معطوف شده، چیزی که در این کوپه لوکس نیز حتی بیش تر از سایر مدل ها مورد توجه بوده است. در واقع مرسدس با ترکیب سه مشخصه سنت، احساس و مدرنیسم توانسته ضمندر اختیار داشتن مولفه ها و خصوصیات مثبت هر بخش پلی میان زمان حال با گذشته باشد. برای روشن شدن بهتر این موضوع به طور مثال کافی است تا دو نسل از همین کوپه بزرگ را که بیش از 60 سال اختلاف سنی دارند از نمای رو به رو کنار یکدیگر قرار دهید تا در همان وهله نخست زبان به تحسین مهندسی این ستاره سه پره اشتوتگارتی باز کنید.

Mercedes-S-Class-Coupe

ناگفته نماند که برخی دیگر از خودروسازان به نام های دیگر نیز چنین رویه ای را برای مدل های جدید خود پیش گرفته اند تا مد اخیر در دنیای خودرو مدرن گرایی با نگاهی به گذشته باشد، اما بنا به اذعان بسیاری از صاحب نظران، نسل جدید کوپه كلاس «اس» را باید یکی از بهترین و جذاب ترین کوپه های بزرگ در میان تمام مدل های تولید شده تا به حال دانست که با طرح بنيادين برگرفته از اجداد خود، فرم شناور، رو به جلو و تهاجمی فوق العاده ای را در معرض نمایش می گذارد.

Mercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-Coupe

بدنه

همان طور که پیش تر اشاره شد، بنز در زبان طراحی جدید خود حالتی شناور را به بهترین نحو ممکن به بخش های مختلف بدنه بخشیده است تا از هر زوایه ای که به بدنه یک مرسدس بنگرید، با طرحی گیرا و پویا رو به رو شوید. ك لاس «اس » کوپه جدید نیز به لطف چنین فلسفه ای در طراحی بدنه خود، خصوصیات یک خودروی دیفرانسیل عقب معمول را به شکل جدیدی در چارچوب استانداردهای بنز از نو بازسازی کرده تا کاپوت عضلانی کشیده، سقف کوتاه، خط کمربند شانه ای بلند، گل گیرهای ورم کرده در کنار چرخ های بزرگ 18 تا 20 اینچی چهره ای فوق العاده اسپرت تر در مقایسه با برادر سدان خود به آن اعطا کند.

Mercedes-S-Class-Coupe

در عین حال با در اختیار داشتن طولی برابر با 5027 میلی متر، عرض و ارتفاعی برابر با 1899 و 1411 میلی متر و در نهایت فاصله بین دو محور 2945 میلی متر به لحاظ راحتی و لوکس بودن چیزی کم تر از ك لاس «اس » ندارد. در نمای جلو مطمئنا بیش از هر چیز این جل وپنجره بزرگ و نشان ستاره سهپره بزرگ تعبیه شده در وسط آن است که نظر هر بینند های را در بدو امر به سوی خود جلب م یکند. بنز برای ایجاد هماهنگی بی شتر با مدل سدان تقریبا فرم چرا غهای جلو را با ک مترین تغییر در نمونه کوپه نیز به کار گرفته که البته در داخل آن اوج تکنولوژی به وضوح خودنمایی می کند. این چراغها که مجهز به دست کامل لام پهای ا لاي يدي هستند در ابرویی خود چرا غهای روشنایی در روز را م یبینند ضمن ای نکه علاوه بر آن، چرا غهای منحصر به فرد با حداقل 47 کریستال سوارفسکی ( یکی از برندهای معتبر اتریشی در زمینه جواهرات و ... ) به صورت سفارشی برای این خودرو در نظر گرفته شده اند. سپر جلو نیز با سه ورودی هوای بزرگ در بخش پایینی خود هوای لازم برای خنک شدن پیشرانه را فراهم میآورد. در نمای جانبی پروفیل کوتاه بدنه که با شیش ههای کناری باریک، سقف کوتاه و خط کمربند شان های برجسته امتداد یافته از چرا غهای جلو تا گ لگیر عقب، همراه شده و البته شیب رو به جلوی کلی خودرو حالتی تهاجمی را برای ك لاس «اس » کوپه جدید به ارمغان آورده است.

Mercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-Coupe

نکته قابل توجه دیگر در این نما، حذف ستون میانی است که با چارچوب کرومی سرتاسری ستون A تا C به لحاظ بصری خودرو را لوک ستر نشان می دهد. وجود رینگ و لاستی کهای بزرگ که به شکل عالی درون گ لگیرهای عظیم خودرو جاسازی شد هاند نیز تکمیل کننده خیز مرسدس در شروع توفانی این کوپه بزرگ است. در بخش انتهایی بدنه، شاید بیش ترین تغییرات را حتی در مقایسه با مدل های جدید مرسدس بنز شاهد باشیم. به نوعی فرم کلی این نما ناخودآگاه انسان را به یاد مرسدس SLS AMG می اندازد تا شاید تاکیدی حساب شده بر قابلیت های اسپرتی این خودرو باشد

بر خلاف نمای جلو در این قسمت به خوبی می توان سنت گرایی را مشاهده کرد به طوری که حتی نشان S500 در پایین آرم بنز در مرکز قرار گرفته است. شکل چراغ های عقب که به صورت کلی از فرمی تازه و متفاوت سود م یبرد ممکن است برای برخی چندان جذاب به نظر نیاید ولی در بدترین حالت با سایر قسمت های بدنه در هماهنگی به سر م یبرد. جذاب ترین بخش این نما در سپر عقب قرار دارد که به لطف طراحی کاملا مدرن و فارغ از نگاه به گذشته دو خروجی اگزوز کرومی را در طرفین خود جای داده است. در مجموع طراحی بدنه ك لاس «اس» کوپه نه تنها به نظر نگارنده بلکه به اذعان اکثر صاحب نظران در رده بهترین کوپه های بزرگ (ج يتي( تولید شده تا به امروز قرار م یگیرد.

اتاق

اگر اتاق نسل جدید کلاس «اس » بنز را مشاهده کرده باشید به خوبی این نکته که تمام تلاش طراحان در به وجود آوردن فضای فوق لوکس و پوشیده از انواع مواد درجه یک بوده است را متوجه خواهید شد. در واقع اتاق این سدان لوکس با فاصله گرفتن از جنبه های اسپرتی، بهترین مولفه های لوکس بودن و راحتی را در خود جای داده است. اما مطمئنا با نگاه کردن به داخل مدل کوپه، دیدگاه تان تا حدودی عوض خواهد شد. طراحان در این بخش با الهام از مدل سدان و ترکیب کردن آن با مشخصات خودروهای اسپرت فضایی را در اختیار سرنشینان قرار م یدهند که ضمن شباهت به برادر چهار در خود، انرژی راننده را برای تند راندن و جسارت وی را در انجام مانورهای مختلف افزایش می دهد و این دقیقا همان چیزی است که دست یابی به آن مستلزم در نظر گرفتن تمام پارامترهای موجود در صنعت خودرو است!

Mercedes-S-Class-Coupe

جزییات طراحی این اتاق تقریبا مشابه با مدل سدان است و به دلیل آن که در شماره های پیشین به تفسیر در مورد آن مطالبی را بیان کردیم در این جا تنها به برخی تغییرات و سیستم های جدید به کار رفته در آن اشاره می کنیم. بر همین اساس فرمان چند منظوره سه شاخه سوپر اسپرت خودرو با اهرم هاي تعویض دنده پشت آن بهترین خوش آمدگویی را به راننده خواهد داشت ضمن این که جايگزیني پوشش چوب با ترکیب چرم و آلومینیوم خود به خود بر قابلیت های اسپرتی خودرو صحه می گذارد.

Mercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-Coupe

در کنار این موارد استفاده از سیستم صوتی و چندرسانه ای حرفه ای برمستر که با صدای فراگیر سه بعدی همراه است، نمايشگر تابشي ( head-up display ) با وضوح تصویر 240×480 که به وسیله LED تغذیه م یشود، کنترل جادويي بدنه (که برای اولین بار در نسل جدید ك لاس «اس » معرفی شد) به همراه کنترل فعال بدنه، اسکن سطح مسیر و سایر سیستم ها که در مجموع فهرست بلندي را در اختیار خریدار قرار می دهد تکمیل کننده جادوی این خودروساز آلماني در خلق چنین خودروی لوکس/اسپرتی است.

Mercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-CoupeMercedes-S-Class-Coupe

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر