درحال بررسی ...
29 مرداد 1393

کمری و کرولا هیبرید در راهند

فریدون شرابیانی عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ایرتویا گفت: توسعه خودروهای هیبرید در سال جاری با تشکیل کمیته ای با همین نام در حالی در دستور کار وزارت صنایع و معادن قرار گرفت که وظیفه کمیته مذکور تعیین راهکارها برای ورود تکنولوژی خودروهای کم مصرف و هیبرید به کشور است.

به گفته قائم مقام شرکت ایرتویا در سال جاری و به منظور کاهش مصرف سوخت، وزارت صنایع اقدام به تشکیل کمیته خودروهای هیبرید کرد که این امر موجب شد تا واردات و تولید خودروهای کم مصرف و هیبرید در دستور کار خودروسازان و وارد کنندگان قرار گیرد، به همین منظور نیز شرکت ایرتویا واردات خودروهای هیبرید را در برنامه خود قرار داده، اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که اجرای این امر به راحتی امکان پذیر نیست؛ چرا که باید در ابتدا زیرساخت ها در این خصوص فراهم شود. به گفته قائم مقام شرکت ایرتویا در صورتی که دولت بخواهد طرح ورود خودروهای هیبرید را محقق کند باید برای این خودروها تخفیف گمرکی در نظر گیرد تا به این طریق خرید این نوع خودروها برای متقاضیان امکان پذیر باشد؛ چرا که خودروهای هیبریدی از قیمتی به مراتب بالاتر از خودروهای تک سوز برخوردار هستند که این امر موجب می شود تا خرید این خودروها برای متقاضیان مقرون به صرفه نباشد.

وی در پاسخ به این پرسش که چند مدل خودرو هیبرید توسط این شرکت وارد بازار خواهد شد عنوان کرد: در صورت فراهم شدن تمام زیرساخت ها کمری و کرولا هیبرید وارد بازار داخل خواهد شد. کاهش 50 درصدی واردات شرابیانی در خصوص عملکرد این شرکت در سال جاری و حجم واردات خودروهای تویوتا به کشور نیز اظهار داشت: شرایط خاص اقتصاد در دنیا در سال جاری از سویی و تاثیر آن در اقتصاد کشور از سوی دیگر موجب شد تا حجم واردات خودرو به طور چشمگیری با کاهش مواجه شود که این امر کاهش 50 درصدی واردات محصولات تویوتا را نیز به همراه داشت به طوری که در سال جاری مجموع واردات محصولات تویوتا به حدود چهار هزار دستگاه رسید. به گفته شرابیانی علاوه بر شرایط خاص اقتصادی، تصمیمات دولت در خصوص تعرفه نیز در روند واردات خودرو تاثیر گذاشت به طوری که اخذ عوارض جانبی از خودروهای وارداتی از نیمه دوم سال گذشته موجب شد تا تجمیع عوارض افزایش یابد که این امر به طور طبیعی تاثیر خود را بر بازار به جای گذاشت و در نهایت این امر کاهش واردات خودرو را به همراه داشت.

قائم مقام شرکت ایرتویا در ادامه در پاسخ به این پرسش که در صورت کاهش تعرفه آیا روند کاهش واردات خودرو جبران خواهد شد عنوان کرد: کاهش تعرفه به تنهایی نمی تواند در روند واردات تاثیرگذار باشد؛ چرا که تنها کاهش تعرفه تجمیعی می تواند در روند واردات تاثیرگذار و در صورتی که برنامه ای برای تغییر تعرفه وجود داشته باشد باید تعرفه تجمیعی تغییر کند. وی در ادامه می گوید: در صورتی که تعرفه کاهش یابد قدرت خرید مردم افزایش می یابد که این امر موجب می شود تا رکود به وجود آمده در بازار خودروهای وارداتی از میان برود. وی در پاسخ به این پرسش که چند درصد بازار داخلی در اختیار تویوتا است عنوان کرد: در حدود 35 تا 40 درصد بازار داخلی در اختیار خودروهای متعلق به تویوتا قرار دارد و 60 درصد مابقی در اختیار سایر وارد کنندگان است. علاوه بر وارد کنندگان حقوقی که عمدتا به صورت نمایندگی اقدام به واردات خودرو می کنند طی دو سال گذشته واردات توسط بخش حقیقی نیز رشد چشمگیری یافته است. رشد واردات توسط بخش حقیقی نارضایتی نمایندگی ها را به همراه داشته است. به گفته برخی از نمایندگی ها واردات باید توسط یک شبکه خاص صورت گیرد تا بتوان به نحوه عرضه خودرو نظارت کرد.شرابیانی در خصوص موضع شرکت ایرتویا از واردات خودرو توسط افراد حقیقی می گوید: سیاست ایرتویا در خصوص واردات، انقباضی نیست به همین دلیل ما معتقدیم که واردات نباید به صورت خاص صورت گیرد بلکه هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند خودرو وارد کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایرتویا به خودروهایی که خارج از شبکه وارد کشور شده اند خدمات پس از فروش می دهد نیز افزود: شرکت ایرتویا به هر آنچه از محصولات تویوتا که در کشور تردد می کند خدمات پس از فروش ارائه می دهد با این تفاوت که از خودروهایی که خارج از شبکه وارد کشور می شوند حق خدمات دریافت می شود، اما خودروهای که توسط شبکه وارد می شوند از خدمات رایگان برخوردار هستند. فراخوان به ایران نمی رسد علاوه بر موارد مذکور مشکل به وجود آمده در سیستم ترمز و گاز برخی از محصولات شرکت تویوتا که فراخوان برخی از محصولات این شرکت در آمریکا، اروپا و چین را به همراه داشت موضوع دیگری بود که در خصوص آن با قائم مقام شرکت ایرتویا به گفت و گو پرداختیم. وی در خصوص مشکل به وجود آمده اظهار داشت: فراخوان به ایران مربوط نمی شود. اظهارات شرابیانی در حالی است که هفته گذشته فراخوان محصولات تویوتا در خاورمیانه نیز آغاز شد که این امر بیانگر آن است که احتمال رسیدن این فراخوان به ایران نیز وجود دارد، اما قائم مقام شرکت ایرتویا با اشاره به اینکه مشکل به وجود آمده مربوط به یک قطعه آمریکایی است که در برخی از محصولات کمری و کرولا نصب شده تاکید کرد که این مشکل به ایران مربوط نمی شود. وی در پاسخ به این پرسش که در صورت رسیدن فراخوان به ایران اقدام شرکت ایرتویا برای برطرف کردن این مشکل چه خواهدبود افزود: در این خصوص همانند قوانین بین المللی رفتار خواهیم کرد و در صورتی که فراخوان داده شود قطعه معیوب به صورت رایگان تعویض خواهد شد. 

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر