درحال بررسی ...
29 مرداد 1393

قیمت پراید، تیبا، پژو ۴۰۵ و سمند کاهش یافت

در حالی که رضا شیوا رئیس شورای رقابت روز گذشته از توافق با خودروسازان برای کاهش 3 درصدی قیمت 4 خودروی پرتیراژ خبر داد، ایران خودرو و سایپا امروز قیمت جدید 3 محصول خود را با اعمال کاهش حدود 2 درصدی اعلام کردند.

طبق اعلام شرکت ایران خودرو، قیمت پژو 405 مدل SLX در مقایسه با آخرین نرخ‌ مصوب شده توسط شورای رقابت حدود 666 هزار تومان یعنی حدود 2.2 درصد کاهش یافته در حالی که اگر قرار بود کاهش قیمت 3 درصدی برای این محصول اتفاق بیفتد باید کاهش 909 هزار تومانی صورت می‌گرفت.

همچنین قیمت پژو 405 دوگانه سوز از سوی شرکت ایران خودرو 605 هزار تومان یعنی 2 درصد کاهش یافته که با احتساب کاهش 3 درصدی، باید شاهد کاهش قیمت 903 هزار تومانی این خودرو باشیم.

طبق اعلام شیوا قرار بود قیمت سمند نیز با کاهش 3 درصدی همراه باشد اما ایران خودرو هیچ کاهش قیمتی را برای این محصول اعلام نکرده است.

شرکت سایپا نیز تنها به کاهش قیمت پراید مدل SE اکتفا کرده و کاهش قیمتی برای مدل‌های دیگر این محصول منظور نشده است. این در حالی است که رئیس شورای رقابت گفته بود قیمت پراید 3 درصد کاهش می‌یابد.

شرکت سایپا میزان کاهش قیمت سایپا 111 مدل SE را 503 هزار تومان یعنی 2.5 درصد اعلام کرده در حالی که با اعمال کاهش 3 درصدی قیمت این خودرو باید شاهد افت 613 هزار تومانی قیمت این خودرو باشیم.

قیمت سایپا 131 مدل SE نیز از سوی سایپا 402 هزار تومان یعنی 2 درصد کاهش یافته در حالی که این کاهش قیمت باید حدود 603 هزار تومان باشد.

البته شرکت سایپا کاهش قیمت سایپا 132 مدل SE را 608 هزار تومان اعلام کرده که نشان دهنده کاهش 3 درصدی قیمت این خودرو است.

افت قیمت تیبا نیز 608 هزار تومان اعلام شده که این رقم نشان دهنده افت 2 درصدی قیمت تیبا نسبت به آخرین نرخ مصوب شورای رقابت است. در حالی که احتساب 3 درصد کاهش قیمت، حدود 725 هزار تومان می‌شود.

خودروسازان در حالی به توافق خود برای کاهش 3 درصدی قیمت برخی محصولاتشان پایبند نبودند که طبق آخرین مصوبه شورای رقابت در تعیین قیمت خودرو، قیمت این محصول نسبت به نرخ‌های مصوب شورای رقابت در سال 92 حدود 30 درصد افزایش یافته است.

اعضای کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر لزوم کاهش قیمت کارخانه‌ای خودرو، بدنبال کاهش قیمت خودرو هستند و در این مورد کارگروه مشترکی بین شورای رقابت و کمیسیون صنایع مجلس برای بازنگری در قیمت‌گذاری خودروها تشکیل شده است.

 

 

 

 

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر