درحال بررسی ...
3 مهر 1395

معرفی رنو ساندرو استپ وی در آستانه ورود به بازار

رنو ساندرو استپ وی به زودی گام به خیابان های کشورمان خواهد گذاشت تا بدین ترتیب بازار جدید هاچ بک های قد کشیده در کشورمان رقابتی تر شود و خانواده پلت فرم X90 در ایران حضور خود را از همیشه پر رنگ تر کند.

خودرو رنو ساندرو استپ وی stepwayخودرو رنو ساندرو استپ وی stepwayخودرو رنو ساندرو استپ وی stepway

معرفی کلی

هنگامی که 9 سال پیش رنو لوگان یا همان تندر90 خودمان به بازار گام گذاشت، بسیاری به شوخی آن را با توجه به ظاهر مرتفعش یک شاسی بلند توصیف می کردند. با توجه به بازارهای هدف تعریف شده، چنین ارتفاعی برای لوگان ضروری به نظر می رسید. با مشخص شدن توانایی های پلت فرم لوگان (پلت فرم X90 که بر پایه پلت فرم رنو کلیو II توسعه یافته بود) رنو تصمیم به توسعه این پلت فرم گرفت تا بدین ترتیب پلت فرم X90 از معدود پلت فرم های ارزان قیمت دنیا باشد که تمامی کلاس های خودرویی اعم از سدان، سوپر مینی، پیکاپ، ون شهری و کراس اوور بر روی آن پیاده شده باشد.
نسل اول رنو ساندرو به عنوان دومین عضو خانواده X90 در سال 2007 میلادی معرفی شد و دو سال پس از معرفی مدلی جدید بر پایه آن با پسوند "استپ وی" گام به بازار گذاشت.
به صورت کلی ساندرو استپ وی برای تردد در جاده های ناهموار و غیراستاندارد توسعه داده شده است. با توجه به آنکه مدتی از عرضه مدل استاندارد ساندرو به کشورمان می گذرد، حال مدل استپ وی نیز برای بازار ایران تدارک دیده شده تا بدین ترتیب نیاز افرادی که بیشتر با مسیرهای غیراستاندارد سر وکار دارند را برطرف کند. ساندرو استپ وی طبق سیستم بازاریابی رنو برای مدل های ارزان خود، با برندهای داچیا و رنو در بازارهای هدف به تولید می رسد که طبیعتا در کشور ما استپ وی نیز مانند برادران خود نشان الماس مانند رنو را یدک می کشد.

مشخصات ظاهری و امکانات رفاهی

ساندرو استپ وی به میزان 40 میلی متر نسبت به مدل استاندارد مرتفع تر شده ( این افزایش ارتفاع مربوط به اتاق خودرو است و تغییری در فاصله کف تا زمین این مدل نسبت به ساندرو هاچ بک بوجود نیامده است) و با تغییر مجموعه چراغ ها(اضافه شدن زمینه مشکی) و سپر جلو و نصب زه مشکی رنگ گلگیر و رکاب و همچنین نصب باربند فرمی خارج جاده ای به خود گرفته است. از حیث سطح تجهیزات نیز امکانات ساندرو استاندارد در آن قابل مشاهده است و البته گفته می شود که به احتمال زیاد به یک نمایشگر 7 اینچی مجهز خواهد بود.

مشخصات فنی

ساندرو استپ وی از همان پیشرانه آشنای K4M بهره می برد که به مدت 9 سال است به خوبی امتحان خود را در بازار کشورمان پس داده است. این پیشرانه که در طیف وسیعی از محصولات رنو مورد استفاده قرار گرفته، در نسخه نصب شده بر روی خانواده لوگان قادر است حداکثر قدرت 105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه و حداکثر گشتاور 148 نیوتن متر را در 3750 دور بر دقیقه ارائه دهد.
از جمله تغییرات فنی رخ داده در استپ وی نسبت به نمونه استاندارد، گیربکس دستی جدید آن با کد JHQ است که قرار است به زودی جایگزین گیربکس JH3 استاندارد تندر90 و ساندرو شود و عملیات تولید داخل آن نیز آغاز شده است. گیربکس JHQ از نظر ساختار پوسته و ضرایب دنده ها با JH3 کاملا یکسان است اما تغییراتی در آن رخ داده است. در این گیربکس به جای استفاده از سیستم کلاچ سیمی رایج، از کلاچ هیدرولیک استفاده شده که عملکردی به مراتب نرم تر را نسبت به مدل سیمی به همراه دارد. همچنین وزن گیربکس JHQ به میزان 2 کیلوگرم نسبت به JH3 سبک تر شده و به 0.9 لیتر واسکازین کمتری احتیاج دارد و مشکل نشت واسکازین از گردگیر پلوس ها که در مدل JH3 مشاهده می شد رفع شده است. همچنین مکانیسم تعویض دنده آن از نوع اهرم مکانیکی به ارتباط کابلی (cable shifter) تغییر یافته که موجب وزن کمتر و سادگی بیشتر در مونتاژ و نصب خواهد بود.
همچنین در کنار گیربکس JHQ، گیربکس اتوماتیک AL4 تیپ DP2 برای ساندرو استپ وی در دسترس است. گیربکسی که نسبت به مدل DP0 پژو 206 بهینه سازی های فراوانی داشته و در طول سه سالی که بر روی تندر و ساندرو اتوماتیک نصب شده، عملکردی رضایت بخش از دید مالکین داشته است.
سیستم تعلیق این مدل نیز مورد بازنگری جزئی قرار گرفته تا بتواند عملکرد مطلوب خود را علی رغم افزایش ارتفاع خودرو حفظ کند.
سیستم ترمز نیز کاملا مشابه مدل استاندارد تندر90 و ساندرو بوده و به ABS و EBD مجهز است.

سخن نهایی

ساندرو استپ وی خودرویی مناسب افرادی است که خواهان یک کراس اوور با ابعاد کوچک مناسب شهر هستند و کیفیت فنی خودرو بیش از زرق و برق ظاهری و آپشن های متعدد برایشان اهمیت دارد. ساندرو استپ وی در روز 16 شهریور ماه توسط پارس خودرو رونمایی شد و شنیده ها حاکی از آن است که مدل مجهز به گیربکس دستی این خودرو با قیمت 46.5 میلیون تومان و مدل اتوماتیک با قیمت 52.5 میلیون تومان به بازار عرضه خواهد شد. در چنین رنج قیمتی، ساندرو تبدیل به رقیبی جدی برای خودروهایی نظیر لیفان X50 خواهد شد و با توجه به محبوبیت تندر90 و ساندرو به واسطه کیفیت مطلوب، می توان آینده مطلوبی برای ساندرو استپ وی در بازار ایران متصور شد.

مشخصات فنی خودرو رنو ساندرو استپ وی stepway

نظرات

 • 29 مهر 1395 9:50 AM مقدم

  اون آقا یا خانم که ساندرو را گوشت ! میبینه بره بی ام و سوار شه بفهمه ماشین یعنی چی

  پاسخ دادن
  1 1
  محسن
  13 اسفند 1395 12:51 AM

  پروفسور هرچقدر پول بدی آش میخوری بی ام و پول 10 دستگاه این ماشین قیمتشه

  0 1
 • 4 مهر 1395 9:29 AM مهرداد

  دیگه تو خیابون جا برای این لگن ها نیست، صادر کنیدش D: ... ولی خیلی اتاق زشتی داره

  پاسخ دادن
  5 4
  ساندرو
  9 مهر 1395 4:05 PM

  گربه دستش به گوشت نمیرسید می گفت پیف پیف

  4 5
  مهرداد
  10 مهر 1395 12:28 PM

  گوشت کجا بود، این آهن پاره همون ال ممده که یه شلوار تنش کردن!

  6 4
  علی
  4 آذر 1395 12:15 PM

  تو پول یه موتورم نداری بدی اومدی اینجا شر میگی

  3 5
  درحال بررسی ...

نظر شما

ثبت نظر