درحال بررسی ...
6 مرداد 1395

مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های افزایش حس رانندگی اسپرتی

بسیار شنیده ایم که رانندگی یک هنر است و هنر اصلی آن نیز در صحیح رانندگی کردن و رعایت قوانین رانندگی و البته حقوق دیگران خواهد بود. اما رانندگی نیز راهی برای تخلیه هیجانات و افزایش آدرنالین خون است و به همین خاطر همیشه مثل یک شمشیر دو لبه عمل می کند. به این معنی که انجام حرکات نمایشی و ورزشی با خودرو در خیابان، کاملا ناپسند و البته خطرناک است و این در حالی است که همیشه گفته می شود وجود پیست های خودرویی می تواند یکی از مهم ترین راهکار های کاهش انجام مانور های خطرناک در خیابان ها باشد.

در این مطلب نگاهی داریم به چند پدیده رایج در رانندگی حرفه ای و اسپرتی، البته تاکید می کنیم که انجام این کار ها در معابر عمومی نه تنها از نظر اخلاقی کاملا مردود است، بلکه از نظر قانون نیز یک حرکت خلاف تلقی می شود.

کم فرمانی و بیش فرمانی

 کم فرمانی یا Under Steer و بیش فرمانی یا Over Steer، درون دایره پیچ و حین گردش با سرعت بالا رخ می دهد. کم فرمانی بیشتر در خودرو های دیفرانسیل جلو رخ می دهد و در این حالت، هر چند فرمان خودرو به سمت عبور از دایره پیچ گردش دارد اما به خاطر سرعت زیاد تر از حد و همچنین، عدم چسبندگی کافی تایر ها به مسیر، پیچیدن با دایره ای بزرگ تر از مسیر مد نظر انجام می شود. البته کم فرمانی یک ایراد محسوب می شود چراکه باعث عدم هدایت صحیح خودرو در مسیر مورد نظر خواهد شد و یک اتفاق مطلوب نیست. اما بیش فرمانی هرچند باز هم اشاره به خارج شدن خودرو از تعادل و کنترل صحیح دارد اما یک حرکت نمایشی محسوب می شود و لذت رانندگی را افزایش می دهد. این پدیده بیشتر در خودرو های دیفرانسیل عقب رخ می دهد و یکی از راه های انجام حرکت دریفت است. در این وضعیت، بسته به نوع خودرو و چگونگی بروز این پدیده، انتهای خودرو به خاطر قدرت زیاد موتور و یا استفاده از ترمز دستی و یا قرار گیری در سطحی با قدرت درگیری کمتر، رو به خارج دایره پیچ می رود و خودرو از عقب لیز می خورد. برای رفع حالت کم فرمانی باید از فشار روی پدال گاز کم کرد و برای مقابله با حالت بیش فرمانی، باید فرمان را به سمتی بچرخانیم که انتهای خودرو در حال فرار کردن است تا از اسپین شدن یا همان دور زدن خودرو به دور محور عمودی، جلوگیری کرد.

دنده سرعتی

 دنده سرعتی یا دنده قدرتی یا Power Shifting عملی است که به تعویض دنده بدون رها کردن پدال گاز گفته می شود. این روش که البته فشار زیادی به پیشرانه و سیستم انتقال قدرت می آورد، در زمانی مفید است که شتاب گیری ادامه دار از اهمیت زیادی برخوردار باشد و به دنبال این باشیم که حین تعویض دنده کمترین اٌفت دور موتور رخ دهد. برای این منظور زمانی که پدال گاز را تا انتها فشار می دهیم، با یک تعویض سریع دنده بدون برداشتن پا از پدال گاز، اقدام به سبک کردن دنده می کنیم. این حرکت می تواند در خودرو های قوی تر و قرار گیری در مسیر های لغزنده، منجر به ناپایداری خودرو شود.

پاشنه و پنجه

 روش پنجه و پاشنه یا Heel and Toe در زمان معکوس دادن استفاده می شود و به منظور کاهش کمتر دور موتور حین تعویض دنده به یک پله سنگین تر در زمان معکوس دِهی است. فرض کنیم به یک پیچ نزدیک می شویم و نیاز است تا با معکوس دِهی بعد از کاهش سرعت، یک دنده سنگین تر انتخاب کنیم که بعد از عبور از پیچ بتوان دوباره شتاب گیری کرد. اساس این روش، دوری از کاهش دور موتور در حین تعویض دنده و همچنین، ترمزگیری در عبور از پیچ برای کاهش سرعت است.
 در حالت معمولی تعویض دنده و ترمزگیری در حین آن، یک پا روی کلاچ و یک پا روی ترمز قرار می گیرد که به همین دلیل، چون پا از روی پدال گاز برداشته می شود، دور موتور پایین خواهد آمد. پس همینطور که در حال ترمزگیری هستیم، با پای چپ کلاچ را گرفته و حین عبور از پیچ، پاشنه پای راست را روی گاز قرار می دهیم به طوری که پنجه روی ترمز بوده و در حال فشار پدال ترمز است. با این کار دور موتور بالا خواهد ماند و با تعویض دنده، شتاب گیری سریع تری خواهیم داشت. این کار نیاز به تمرین زیادی دارد تا با یک هماهنگی سرعت تعویض دنده و شتاب گیری افت نکند.

کلاچ زنی

 این کار فشار زیادی به صفحه کلاچ و پیشرانه وارد می کند و مثل حالت تیکاف، پلوس ها را تحت تنش زیادی قرار می دهد. منظور از کلاچ زنی، ایجاد یک شوک حین انتقال قدرت از موتور به چرخ هاست به این معنی که حین شتاب گیری و در نزدیکی محدوده دور موتوری که پیشرانه حداکثر گشتاور را دارد، اگر یک عمل نیم کلاچ صورت بگیرد، شوک و شتاب مضاعفی به خودرو وارد می کند. در حین نیم کلاچ، صفحه به طور کامل با فلایویل درگیر نمی شود و چون از لبه ها با فلایویل تماس پیدا می کند، دور بیشتری را منتقل می کند. این کار باعث شتاب گیری در شروع حرکت یا حین حرکت می شود و می تواند شتاب گیری خودرو را به طور لحظه ای، افزایش دهد.

حرکت در صاف ترین خط

 رانندگان مسابقات در پیست های بسته، سعی می کنند در طول مسیر و حین گذشتن از چند پیچ متوالی، خطی مستقیم در بین دایره های پیچ پیدا کنند و با عبور از لبه های پیچ، کمترین تغییرات را به چپ و راست داشته باشند. در عامیانه، به این کار بریدن پیچ گفته می شود که خودرو از یک سمت به جای حرکت در مسیر خودش، برای طی کردن مسافتی کمتر به سمت مسیر مخالف می رود و به این ترتیب، پیچ های متوالی را با طول مسیر کمتری طی می کند. این کار باعث می شود تا هم مسافت کمتری طی شود و هم خودرو به خاطر طی کردن مستقیم ترین مسیر ممکن، کمتر به بغل ها لنگر بیندازد.

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر