درحال بررسی ...
23 خرداد 1395

انتخاب های دشوار در بازار ایران

انتخاب یک خودرو از میان گزینه های موجود در بازار شاید یکی از دشوارترین خریدهای ممکن باشد؛ چرا که اغلب باید بانگاهی بلند مدت به ماجرا نگریست. در این میان برخی هم هستند که با سرعت بیشتری خودروی خود را عوض می کنند. آنها نیز همیشه دوست دارند بدانند که خودروهای جدید کدام هستند و تفاوت ها و شباهت های آنها با خودرو کنونی شان چیست. در بازار رو به رشد خودرو ایران چه از نظر تنوع مدل و چه از نظر افزایش خریدار مساله انتخاب خودرو، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این صفحه سعی شده تا خودروهای مختلفی که از نظر قیمت یا قابلیت های فنی در یک کلاس قرار دارند با زبانی ساده با یکدیگر مقایسه شوند. به گونه ای که در نهایت خواننده بتواند دید کلی درخصوص خودروهای کلاس های مختلف پیدا کند. در همین راستا سعی شده تا در هر شماره تنوع کلاس های قیمتی مختلف مدنظر قرار بگیرد تا صفحه «حق انتخاب» برای طیف بیشتری از مخاطبان کاربرد داشته باشد. 

 رنو اسکالا یا کیا سراتو 

 هر دو خودرو از موتور های 2 لیتری بهره می برند اما سراتو حدود 20اسب بخار قدرت بیشتر دارد. شتاب و سرعت سراتو نیز بیشتر از اسکالا است. طراحی دو خودرو زیباست اما کره ای ها در بازار پر اقبال تر هستند. البته قیمت سراتو نیز بالاتر از اسکالا بوده و مصرف سوخت بالاتری نیز دارد. اسکالا خودروی هاچ بک بوده و سراتو صندوق دار و بالطبع فضای بار بیشتری در سراتو نهفته است. هر دو خودرو درون کابین جادار بوده و کیفیت قطعات نیز مناسب است اما شاید بتوان اسکالا را در این مورد با کیفیت تر دانست. 

رنو اسکالا

 سواری اسکالا نیز به هر حال متفاوت از سراتو است چراکه اروپایی تر بوده و لذت بیشتری دارد البته با هیجان کمتر از سراتو. هر دو خودرو زیبا هستند و از امکانات خوبی بهره می برند اما در این رقابت نیز سراتو برنده می شود چراکه امکانات بیشتری دارد. در دراز مدت تجربه نشان داده که خودروهای کره ای از خودروهای فرانسوی کم استهلاک تر هستند اما نمی توان از کیفیت بالای ساخت اسکالا نیز به راحتی چشم پوشی کرد. به طور کلی هر دو خودرو انتخاب خوبی هستند اما گستردگی خدمات پس از فروش کیا سبب شده این خودرو در بازار موفق تر باشد و البته مطمئن تر. سراتو خودرویی است با شتاب و سرعت بالا و دربازار دست دوم پر اقبال و اسکالا خودرویی است با طراحی متفاوت، کیفیت سواری بالا و البته مصرف سوخت مناسب. 

 رنو داستر یا سانگ یانگ تیوولی 

 دو خودروی شاسی بلند که تقریبا هم قیمت هستند. این دو خودرو توانسته اند در بازار ایران تا حد زیادی موفق باشند که این موفقیت را نیز مدیون قیمت مناسبشان هستند. رنو داستر از موتوری پر حجم تر و البته پر قدرت تر برخوردار است اما در سوی دیگر تیوولی از مصرف سوخت پایین تری بهره می برد که البته قدرت کمتری هم دارد. در طراحی ظاهر حرف اول و آخر را تیوولی می زند و این برتری درون کابین نیز به همین منوال ادامه دارد. تیوولی در مدت زمان کمی که در بازار ایران حضور پیدا کرده توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود بکشد، از این رو در بازار صفر کیلومتر و دست دوم موفق تر از داستر است. 

رنو داستر

 از آن سو تیوولی تنها در نمونه تک دیفرانسیل به بازار عرضه می شود. این در حالی است که داستر در نمونه های دو دیفرانسیل نیز در بازار قابل خریداری است. داستر از ابعاد بزرگتری نسبت به تیوولی برخوردار است و درون کابین آن نیز جای بیشتری دارد اما صندلی های تیوولی راحت تر از داستر هستند. از نظر کیفیت ساخت درون کابین کفه ترازو به سود تیوولی است اما از نظر هزینه نگهداری و خدمات پس از فروش داستر دست بالا را می گیرد. به طور کلی می توان داستر را پر قدرت با کارآیی بالا دانست و تیوولی را زیبا و با امکانات بیشتر. 

سانگ  یانگ تیوولی

 کیا ریو یا هیوندای اکسنت 

 رقبای چند سال گذشته بازار ایران که اتفاقا بازار را نیز به دست گرفته اند، هیوندای و کیا هستند. هیوندای اکسنت چند سالی است که در بازار ایران حضور دارد این خودرو از نسل همان هیوندای ورنا های معروف است در سوی دیگر نیز کیا ریو وجود دارد که معرف حضور همگان است حال این دو خودرو که سال های قبل در شرکت های داخلی تولید می شدند به صورت وارداتی وارد کشور می شوند. اکسنت از موتور پر حجم تر و قوی تر برخوردار است اما در سوی دیگر ریو از مصرف سوخت کمتری بهره می برد.هر دو خودرو از نظر ظاهری زیبا بوده و درون کابین نیز طراحی زیبایی دارند همچنین امکانات این دو کره ای نیز در سطح قابل قبولی قرار دارد. 

کیا ریو

 درون کابین مواد به کار رفته از کیفیت متوسطی برخوردارند اما طراحی کیا به نظر زیبا تر هیوندای است ولی در بازار اقبال بیشتر با هیوندای است چراکه چند سال از عرضه ان در بازار می گذرد. ریو خودرو با سواری جذاب تر از اکسنت است اما از نظر شتاب و سرعت در پس اکسنت قرار دارد به طور کلی می توان ریو را اسپرت تر و جذاب تر و اقتصادی تر از اکسنت دانست اما اکسنت قوی تر و با امکانات بیشتر و البته بازار بهتر به میدان آمده است. 

هیوندای اکسنت

 هیوندای I20 یا ام جی 3 

 دو خودروی کوچک بازار ایران که هر دو وارداتی هستند یکی از چین و دیگری از کره البته در حدود 10میلیون تومان هیوندای گران تر از ام جی است اما به هر ترتیب دو خودروی هم کلاس هستند. I20 از موتوری قوی تر و قدرت بیشتر برخوردار بوده اما چهره MG3 زیبا تر یا بهتر بگوییم متفاوت تر است. هر دو خودرو از امکانات زیادی برخوردارند اما MG3 چند آپشن بیشتر دارد. شتاب و سرعت هیوندای بهتر از ام جی بوده و در مورد مصرف سوخت باید به این نکته توجه داشت که MG3 توانسته اقتصادی تر عمل کند. 

هیوندای I20

 در بازار دست دوم نیز هیوندای I20 موفق تر بوده و با اقبال بیشتری همراه است. فضای کابین هر دو خودرو کوچک است اما نوع طراحی کابین به شکلی است که صندلی ها راحت بوده و فضای زیادی برای پا وجود دارد اما در مورد صندوق بار هر دو خودرو ضعف دارند. کابین هر دو خودرو از نظر کیفی در سطح بالایی نیست اما طراحی مناسب و زیبایی دارد که در این مورد MG3 را می توان خاص تر دانست اما کیفیت مواد به کار رفته هر دو خودرو تعریفی ندارد. به طور کلی هر دو خودرو برای راندن در شهر مناسب هستند اما در بازار دست دوم هیوندای موفق تر است. در مصرف سوخت نیز ام جی اقتصادی تر، در دراز مدت هیوندای کم استهلاک تر و ام جی ارزان تر. 

یا ام  جی 3

 کیا سورنتو یا تویوتا روفور 

 دو خودروی شاسی بلند که هر دو در کلاس متوسط حضور دارند البته از نظر ابعاد سورنتو بزرگ تر از روفور است اما به هر حال در یک سایز قرار دارند.سورنتو در نسل جدید طراحی آمریکایی داشته و خودرویی با ابهت و زیباست. روفور نیز خودرویی است که در فیس لیفت جدید زیبا تر شده و موفقیت های زیادی را نیز تا به امروز در بازار ایران تجربه کرده است. هر دو خودرو از نظر موتور هم حجم هستند اما قدرت موتور سورنتو بیشتر از روفور است. از این رو شتاب و سرعت بالاتری را نیز تجربه می کند اما این قدرت بیشتر سبب نشده مصرف سوخت آن هم بیشتر باشد و باز هم در این زمینه از روفور اقتصادی تر است. 

کیا سورنتو

 هر دو خودرو از طراحی زیبایی هم در بیرون و هم در کابین برخوردارند و کیفیت قطعات داخل کابین آنها نیز خوب است. سورنتو از امکانات بیشتری نسبت به روفور برخوردار بوده و البته کابینی جادار تر را تجربه می کند اما به واقع لذت سواری روفور را نمی توان به راحتی فراموش کرد، خودرویی که هم کم استهلاک است و هم در بازار دست دوم اقبال خیلی خوبی دارد و از سورنتو موفق تر است. هر دو خودرو در یک رنج قیمتی قرار دارند و خودروهای مناسبی هستند. به طور کلی زیبایی و لذت سواری را می توان در روفور تجربه کرد و ابهت و قدرت را در سورنتو. 

تویوتا روفور

 مزدا 3 یا بایک سنوا 

 مزدا 3 یکی از خودروهای اقتصادی بازار ایران به حساب می آید؛ خودرویی که طرفداران زیادی داشته و امتحان خود را پس داده است. در سوی دیگر خودرویی چینی خود نمایی می کند؛ نامش سنواست و با یک موتور پر قدرت به میدان آمده است. سنوا از موتوری پر حجم تر مجهز به توربو شارژ و قدرتی بسیار زیاد تر برخوردار است در سوی دیگر مزدا یک خودروی کم مصرف و کم استهلاک است سنوا اگرچه امکانات زیادی دارد اما مواد به کار رفته درون کابین این خودرو از کیفیت پایینی برخوردار بوده و در حد و اندازه های مزدا نیست. مزدا خودروی ارزان تری نسبت به سنوا است و درون کابین مزدا از صندلی هایی راحت تر از سنوا برخوردار بوده و همچنین در بازار نیز با اقبال زیادی همراه است مزدا ازخدمات پس از فروش گسترده تری نسبت به سنوا بهره می برد و توانسته در میان مردم برای خود محبوبیت کسب کند. 

مزدا 3

 طراحی هردو خودرو مناسب است اما سنوا نتوانسته آن طور که باید در بازار ایران جایی برای خود دست و پا کند سنوا با توجه به داشتن موتوری پر قدرت می تواند رقیب سر سختی برای خودروهای گران قیمت باشد اما با توجه کیفیت پایین مواد به کار رفته درون کابین و البته ظاهری نه چندان به روز و خدمات پس از فروش ضعیف بازار ایران را از دست داده است. در سوی دیگر مزدا با استهلاک پایین و خدمات پس از فروش مناسب و البته امکانات خوب توانسته جایگاه خوبی در بازار به دست آورد.

بایک سنوا

نظرات

  • 5 تير 1395 9:05 PM حسن

    سلام دوستان عزیز بین سه ماشین زیر کدام بهتره ولوازم یدکی کدام بهتر گیر میاد دوو سیلو مدل 1383 هوندا اکورد EX مدل 1373 میتسوبیشی گالانت 1994 با تشکر

    پاسخ دادن
    0 0
  درحال بررسی ...

نظر شما

ثبت نظر