درحال بررسی ...
23 آبان 1394

بررسی جامع خودروهای با برند خارجی دست‌دوم در بازه ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان

بنا بر یک تقسیم بندی کلی می توان افراد هر جامعه را از نظر میزان درآمد، در یکی از ۳ گروه ضعیف، متوسط و پردرآمد قرار داد. مانند بسیاری از جوامع دیگر، اکثریت جامعه ما را هم قشر متوسط تشکیل می دهد و همین درصد بالای جمعیتی این قشر سبب پدید آمدن بازاری بکر و گسترده برای کمپانی های مختلف فعال در عرصه های گوناگون اعم از لوازم خانگی، وسایل ارتباطی – سرگرمی و خودرو و ... شده است. رقابت بسیار شدید بین این کمپانی ها برای سهم خواهی بیشتر از بازار مصرف این قشر – چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه – موجب ارتقای کیفیت کالا و خدمات و در نهایت جلب رضایت مشتری شده است. اما در کشور ما ایران و بحث در موضوع خودرو، تا حدود زیادی متفاوت از سایر کشورهای جهان است. خودروهایی در توان خرید اکثریت این قشر قرار دارند.

بتدا در بازه 25 تا 50 میلیون و سپس در بازه 50 تا 70 و نهایتا 80 میلیون طبقه بندی می شوند و همان طور که می دانید در بازه اول مشتری محکوم به انتخاب از میان گزینه های سالخورده وطنی با کیفیتی رو به زوال و یا نمایندگانی نامطمئن و کم تجربه از صنعت خودروسازی چین است. البته در بازه 50 تا 70 میلیون تومان وضع به هیچ وجه بهتر نیست، زیرا که در اثر غفلت خودروسازان وطنی مدتی می شود که این بازه تا حدود زیادی توسط چینی ها و نمایندگان وسوسه برانگیزشان تسخیر و به عبارتی دیگر «اشباع» شده است. خودروهایی چون لیفان X60 ، ام وی ام 550 (دنده ای و اتومات)، ام وی ام X33 و جک J5 (1800 سی سی) با همین فرمول توانستند به آمار خوبی در فروش دست پیدا کنند. اگر چه صنعت خودروی چین عملکرد رو به رشدی دارد و برخی نمایندگان آن به مانند نسخه 1800 سی سی جک J5 خودرویی نسبتا قابل قبول و قابل احترام است اما هنوز هم کم نیستند افرادی که علی رغم داشتن بودجه برای خرید در بازه 50 تا 70 میلیون تومان به دلیل عدم اعتماد به خودروسازان چینی دست به خرید نمی زنند و منتظر آینده می مانند. اما حالا ما برای آنها پیشنهادی ویژه آماده کرده ایم؛ پیشنهادهایی که ضمن بهره گیری از برند های معتبر و شناخته شده همگی عمری کمتر از 10سال نیز دارند و علاوه بر کسانی که به 2 فاکتور مهم «کیفیت» و «اطمینان خاطر» در انتخاب خودرو حساسند، برای کسانی که به «پرستیژ» و «کلاس» خودشان اهمیت می دهند اما بودجه ای محدود دارند نیز می تواند جالب توجه باشد.

کیا سراتو

سراتو اتومبیلی است با ظاهری زیبا و هماهنگ اما نه مثل این روزهای خودروهای کیا با هویت ، کم استهلاک، کم مصرف (7.8 لیتری درسیکل ترکیبی در 100کیلومتر) و البته مجهز به پیشرانه ای پرقدرت به حجم 2 لیتر و قدرت 143 اسب بخار که گشتاور 190 نیوتن متری را در دور 4500 تولید می کند. خب تا اینجای کار همه چیز عالی به نظر می رسد اما جعبه دنده 4 سرعته تیپ ترونیک کند و تنبل خودرو با عملکرد خود و تاخیرهایی که در معکوس دادن دارد، چندان حس خوشایندی را در شما ایجاد نمی کند. از دیگر معایب آن نیز باید به دید محدود عقب و کیفیت معمولی داشبورد که آن را از این منظر در پس رقبای قدرش یعنی مزدا3 و تویوتا کرولا قرار می دهد، اشاره کرد. سراتو جادارتر از مزدا3 است اما در مقابل مگان برتری از این حیث ندارد. لیست امکانات رفاهی سراتو با وجود مواردی چون 2 کیسه هوا، تهویه مطبوع اتوماتیک، سانروف 2 حالته، آینه های برقی مجهز به گرمکن، کروز کنترل، کامپیوتر سفری و ... نسبتا کامل است. گرچه حتی در برخی نمونه های شرکتی فقدان موارد مهم و پیش پا افتاده ای چون سنسور دنده عقب نیز مشاهده شده است. سراتو سواری چندان نرمی ندارد و دینامیک رانندگی آن هم چندان تعریفی نیست اما در عوض فرمان پذیری به نسبت خوبی را از آن شاهدیم. نمونه های 2008 و اندک نمونه های 2009 سراتو نسل اول در محدوده قیمتی 55 تا 65 میلیون تومان قرار دارند.

رنو مگان (1600-2000)

عرضه مگان به بازار ابتدا با واردات خودروی کامل و سپس مونتاژ آن در خطوط تولید پارس خودرو کلید خورد. مگان در 2 نسخه با موتور 1600 سی سی و 2000 سی سی عرضه شد که جداگانه هر یک از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
مگان 1600: خودرویی ایمن، با کیفیت، مطمئن، باسواری نرم و پایداری خوب و البته مصرف سوخت کاملا اقتصادی (6.7 لیتر در سیکل ترکیبی)که مدل های مختلف آن به طور کامل در بازه قیمتی موردنظر ما قرار می گیرند و حتی با کمتر از 50 میلیون تومان نیز در نمونه های تولید سال 2006 و یا 87 قابل خریداری هستند. اگر تا به اینجا شیفته و جذب این خودرو شده اید، بد نیست نگاهی به لیست تجهیزات آن هم بیندازید! مگان 1600 در دو تیپ E1 و E2 عرضه می شود که مواردی نظیر سامانه استارت-استاپ، کامپیوتر سفری، تهویه مطبوع دستی، فرمان الکتریکی، کنترل سیستم صوتی روی فرمان، 2 کیسه هوا و سامانه ABS به همرا EBD جزو تجهیزات مشترک هستند و تیپ E2 علاوه بر موارد ذکرشده از شیشه های جلو و عقب برقی، آینه های برقی و سیستم صوتی CDخوان بهره می برد. بله! اشتباه نمی کنید تیپ E1 به طور استاندارد مجهز به سیستم صوتی کاست، شیشه های عقب دستی و آینه های جانبی با تنظیم دستی است! پیشرانه K4M مورد استفاده در لوگان(تندر90) برنامه ریزی و تنظیم مجدد ECU به جای 105 اسب بخار سابق قدرتی معادل 115اسب بخار و گشتاور 151 نیوتن متری تولید می کند و با همان گیربکس 5 سرعته دستی که عملکرد بدی هم ندارد، عرضه می شود. هزینه تامین قطعات یدکی مگان 1600 به دلیل همین اشتراکات فنی از برادر قوی تر خود یعنی نمونه 2000 سی سی پایین تر است اما بازهم چندان خودروی کم هزینه ای به شمار نمی رود. نمونه های مونتاژ داخل مگان 1600 همگی از نوع دنده ای هستند اما در بین نمونه های وارداتی یافتن نمونه اتوماتیک 2006 با قیمتی کمتر از 52 میلیون دور از ذهن نیست.
مگان 2000: این نسخه درکنار پیشرانه قوی تر، از امکانات و تجهیزات رفاهی و ایمنی بیشتر مانند تهویه مطبوع اتوماتیک، سامانه EBD و EB (ترمز اضطراری) نیز بهره می برد و از تفاوت های ظاهری آن با مدل 1600 باید به دستگیره ها و آینه های همرنگ بدنه، رینگ های آلومینیومی و رنگ متفاوت ضربه گیرهای بدنه اشاره کرد. ضمن اینکه اکثر مگان های 2000- چه وارداتی و چه مونتاژی- از گیربکس 4سرعته اتومات بهره می برند و نمونه های دنده ای تیراژ قابل توجهی نداشتند. پیشرانه 2000 سی سی و 16سوپاپه این مدل که از سوی بسیاری به بازدهی کم متهم است تنها 132 اسب بخار و 188 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و همچنان مصرف سوخت بهینه ای را ارائه می دهد که از یک رنو انتظار داریم (7.5 لیتر در سیکل ترکیبی) سیستم تعلیق نرم است اما کمی تا قسمتی خشک و اسپرت نیز عمل می کند و ضربات وارده به کابین توسط سیستم تعلیق به طور کامل دفع نمی شوند. عملکرد نرم و دلپذیر فرمان الکتریکی و خوشدست در کنار هندلینگ عالی از مگان خودرویی عالی و برای سواری گرفتن به سبک اروپایی ساخته است. ترمزها هم عملکرد به موقعی دارند اما ایزوله و عایق بندی کابین چندان مناسب نیست. کیفیت اجزای کابین خوب است اما برخی ضعف ها در مونتاژ کاملا مشهود است. صندلی ها آنچنان که باید و شاید بدن را در بر نمی گیرند اما نسبتا راحتند. یکی از برجسته ترین نکات منفی مگان قیمت بسیار بالای قطعات یدکی آن است. علاوه بر این سیستم های برقی مگان بسیار پیچیده بوده و در صورت بروز اشکال و ایراد برای تعمیر آن نیاز به صرف هزینه و زمان نسبتا زیاد خواهد داشت. کارت هوشمند خودرو هم در برخی موارد دچار مشکل شده و نیاز به کددهی دوباره دارد.
در حالی که نسخه های وارداتی مگان1600 در دو مدل 2006 و 2008 حداکثر قیمت 52 میلیونی دارند و مدل های 87 و 88 هم عموماً قیمتی کم تر ار 52 میلیون دارند نمونه های ساخت 89 و 90 قیمتی در بازه 52 تا 60 میلیون تومان و معدود نمونه های ساخت سال 92، 63 تا 67 میلیون قیمت دارند. نسخه 2000 سی سی مگان در نمونه های 2006 و 2008 قیمتی در بازه 46 تا 60 میلیون دارند. نمونه های مونتاژ داخل مدل سال 88 تا 91 در بازه 65 تا 70 میلیون قرار دارند. لازم به ذکر است که نمونه های وارداتی برخلاف نمونه های مونتاژ داخل دارای 6 کیسه هوا هستند.

هیوندای کوپه

دومین نسل از سری کوپه کمپانی هیوندای در سال 2001 معرفی شد، سپس در سال 2007 فیس لیفتی را به منظور به روزرسانی تجربه کرد و در سال 2009 به طور کامل از بازارها خداحافظی کرد تا بعدها جایش را به ولوستر بدهد. در داخل خودرو با کیفیت متوسط ادوات و اجزای کابین طرف هستیم و طرحی ساده و متعارف برای یک کوپه ارزان قیمت (البته برای بازارهای خارجی). طراحی فرمان سه شاخه چندان مناسب چنین خودرویی نیست و بیشتر به درد خودروهای هاچ بک می خورد. وجود 3 آمپر در کنسول مرکزی، هرچند ایده تازه ای نیست اما بدون شک در جذب هر چه بیشتر جوانان به این خودرو تأثیر بسرایی دارد. کوپه یک خودروی 2+2 است و هیچ کس از چنین خودرویی انتظار فضای پا و سر یک سدان را به خصوص در ردیف عقب ندارد. به هرحال اگر سرنشینان جلویی کمی همکاری کنند، سرنشینان عقبی با قد کمتر از 180 سانتی متر می توانند برای مسیرهای چندده کیلومتری این فضا را تحمل کنند. پیشرانه به کار گرفته شده در کوپه از سری معروف دلتاست که با 2.7 لیتر حجم و آرایش 6 سیلندر وی شکل قادر به تولید167 اسب بخار و گشتاور 245 نیوتن متر(در دور4000) است. رهاورد این پیشرانه شتاب صفر تا 100
8.6 ثانیه ای و حداکثر سرعت 233 کیلومتر بر ساعت است. با اینکه کوپه با گیربکس 6 سرعته دستی نیز عرضه می شد اما واردکننده در اقدامی نه چندان جالب گیربکس 4 سرعته تیپ ترونیک را برای آن در نظر گرفت. خوشبختانه جای شکرش باقی است که این گیربکس دارای امکان تعویض دستی دنده ها نیز هست. کوپه با توجه به مبلغ پراختی توانایی های حرکتی خوبی داشته و از هندلینگ و پایداری مناسبی بهره برده است. تجهیزات ایمنی و رفاهی کوپه مانند هر هیوندای دیگری با وجود مواردی چون کروز کنترل، سانروف، سنسور پارک، کیسه های هوای راننده، سرنشین و جانبی، سامانه های کمکی ABS ، EBD ، ESP، تهویه مطبوع اتوماتیک و آینه های جانبی برقی تاشو و گرمکن دار کافی و کامل است. مدل های 2007 کوپه با هر کارکرد و مشخصاتی کاملا در بازه مدنظر ما قرار دارند و پایه قیمتی 59 تا 62 میلیونی دارند اما نمونه های 2008 با کارکرد کمتر از70 هزار کیلومتر عمدتا بیش از 68میلیون قیمت دارند. ضمنا در خرید هیوندای کوپه باید دقت فراوانی لحاظ شود زیرا مالکان این خودرو اکثرا جوانانی بوده اند که به بهای لذت خودشان از هیچ فشاری بر روی این خودرو دریغ نکرده اند.

نیسان ماکسیما

ماکسیما از یک انجین 6 سیلندر و 3 لیتری بهره می برد که طبق ادعای نیسان قادر به تولید 227 اسب بخار قدرت و 294 نیوتن متر گشتاور(در دور3600) است. البته برخی (ازجمله خود پارس خودرو در کاتالوگ خودرو) معتقدند که این پیشرانه قدرتی فراتر از 200 اسب بخار تولید نمی کند. فرقی هم نمی کند که تعداد اسب های بخار این رخش ژاپنی (!) چندتا باشد، چون در هر صورت ماکسیما کشش و سواری فوق العاده و شتاب عالی (صفر تا 100 7.8 ثانیه برای نمونه مجهز به گیربکس 5 سرعته دستی و 8.4 ثانیه برای نمونه مجهز به گیربکس 4 سرعته اتومات) را به نمایش می گذارد. فنربندی و سیستم تعلیق نرم و راحت، ترمزهای قوی، کیفیت و دوام مناسب مواد و متریال مورد استفاده در کابین، فضای پا و سر بسیارخوب برای سرنشینان جلو و عقب، صندلی های راحت و فضای صندوق ایده آل، شما را مجاب به مسافرت های خانوادگی چندصد کیلومتری با ماکسیما می کند. البته اگر سرتان زیادی در دخل و خرج باشد مطمئنا مصرف سوخت سرسام آور و بسیار بالای ماکسیما (10.4 لیتر در سیکل ترکیبی برای نمونه دستی و 11.5 لیتر در سیکل ترکیبی برای نمونه اتوماتیک که در عمل بسته به شرایط نگهداری خودرو می تواند به ارقام بالاتری برسد) شما را از فکر استفاده روزمره از ماکسیما به عنوان خودروی اول منصرف خواهد کرد. علاوه بر این شتاب عالی و حداکثر سرعت 222 کیلومتری نباید به شما به خصوص هنگام عبور از پیچ ‎های تند اعتمادبه نفس کاذب بدهد که در آن صورت عدم پایداری و بیش فرمانی و از دست دادن کنترل قسمت عقب خودرو- به دلیل بهره گیری از سیستم تعلیق یکپارچه در عقب- انتظارتان را می کشد. ماکسیما نسبت به دوران خود از امکانات و تجهیزات رفاهی نسبتا کافی و مناسب مانند تهویه مطبوع اتوماتیک به همراه دریچه تهویه برای سرنشینان عقب، سیستم صوتی کاست + CD، قفل مرکزی و ایموبلایزر، شیشه های جلو و عقب برقی، آینه های جانبی برقی با گرمکن، فرمان با قابلیت تنظیم ارتفاع، ترمزهای دیسکی هر چهار چرخ به همراه ABS و EBD و 2 ایربگ بهره مند است. این خودرو که در زمان تولیدش بارها حائز مقام اول در جدول ارزیابی کیفی خودروهای تولید داخل شده است، در نمونه های ساخت 82 در بهترین وضعیت از نظر کارکرد و سلامت فنی قیمتی حدودا 48 تا 52 میلیونی دارند. نمونه های ساخت سال های84 تا 87 به طور کامل در بازه قیمتی قرار دارند و نمونه های سالم مدل 88 با کارکردی معقول پایه قیمت 70 تا 74 تومانی دارند.

تویوتا کمری گرند

این نسل از کمری که با کد XV30 شناخته می شود جزو اولین خودروهایی بود که پس از موج دوم آزادسازی واردات خودرو شانس حضور در بازار ایران را در مدل های 2005 و 2006 پیدا کرد. طراحی سنگین و باوقار نمایی داخلی و خارجی کمری، کابین خوش ساخت و جادار با کیفیت عالی، سواری نرم و راحت، استهلاک پایین و پیشرانه V6 پرتوان با حداکثرقدرت 194 اسب و گشتاور 284 نیوتن متر (در دور4400) موارد وسوسه برانگیزی هستند که انتخاب از بین این خودرو و ماکسیما را به معادله ای واقعا پیچیده تبدیل می کند. البته که کمری خودرویی جدیدتر بوده و گرایش به برند نیسان یا تویوتا هم در این انتخاب بی تأثیر نخواهد بود. لیست امکانات رفاهی و ایمنی کمری در مجهزترین نسخه شامل کیسه هوای راننده و سرنشین، ترمزهای جلو و عقب دیسکی مجهز به ABS، تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه ها و شیشه های بالابر برقی جلو و عقب، سنسور پارک عقب، کروز کنترل، قفل مرکزی، ایموبلایزر و فرمان هیدرولیک باقابلیت تنظیم ارتفاع می شود. در یک کلام می توان کمری گرند را خودرویی استخوان دار و قرص و محکم دانست. کمری گرند در 2 سطح تجهیزاتی و با 2 نوع جعبه دنده 4 سرعته خودکار و 5 سرعته دستی در مدل های 2005 در محدوده قیمتی 62 تا 70 میلیون قرار داشته و نمونه های 2006 حداقل 63 میلیون قیمت می خورند و در بعضی موارد حتی با قیمت های نجومی بالای 70میلیونی برای این نسل در مدل 2006 روبه رو خواهید شد.

هیوندای آوانته XD

سومین نسل از هیوندای آوانته (النترا) که بین سال های 2000 تا 2006 به بازارهای جهانی عرضه شد، گرچه در زمان ورود به خطوط تولید خودروسازان راین خودرویی به روز به حساب می آمد اما استمرار حدودا 8 ساله تولید آن (از 84 تا 91) باعث شد که این کره ای خوش ساخت صاحب فرزند و نوه شده و نسل چهارم و پنجم آن هم به بازارهای جهانی عرضه شود. فقر امکانات رفاهی در زمان عرضه هم پاشنه آشیل آوانته در برابر رقبا به حساب می آمده و مواردی چون شیشه های بالابر برقی جلو و عقب، کامپیوتر سفری، آینه های برقی با گرمکن، قفل مرکزی، سیستم ضدسرقت، ترمزهای دیسکی جلو و مجهز به ABS و EBD، ایربگ راننده و سرنشین و البته مه شکن جلو و کولر(!) لیست امکانات رفاهی آن را تشکیل می دادند. البته آوانته این کم وکاست در بخش امکانات را تا حدود زیادی در بخش فنی جبران کرده است. موتور 4 سیلندر آن با حجم دقیق 1975 سی سی قادر به تولید 139 اسب بخار قدرت و 186 نیوتن متر گشتاور (در دور 4500) است. این پیشرانه علاوه بر شتاب 9 ثانیه ای و مصرف سوخت ترکیبی 7.6 لیتری (در سیکل ترکیبی)، در کنار جعبه دنده 4 سرعته اتومات یا 5 سرعته دستی که عملکرد بدی هم ندارند، کشش و سواری بسیار خوبی را برای آوانته به ارمغان آورده است. نماینده Cسگمنت هیوندای در این لیست کیفیت سواری مطلوبی داشته و سواری نرم را در کنار فرمان پذیری و چسبندگی قابل قبولی ارائه می دهد. در مجموع آوانته خودرویی کم حاشیه و کم دردسر بوده که رونق بازار دست دوم، اوضاع خدمات پس از فروش و فراوانی قطعات آن به خوبی مگان نیست. مدل های 87 کم کارکرد آوانته قیمتی بین 45 تا 50 میلیون و مدل های ساخت 88 تا 90 نیز 56 تا 68 میلیون فی می خورند.

کیا پیکانتو (2015-2012)

جمع و جورترین گزینه این فهرست که یک هاچ بک سگمنت A با طولی کمتر از 3.6متر است، از یک پوئن مثبت نسبت به سایر گزینه های لیست ما بهره می برد و آن این است که نمونه های صفر کیلومتر و 2015 آن (چه وارداتی و چه شرکتی) این روزها در بازار برچسب قیمتی حداکثر 65 میلیونی را روی شیشه خود می بینند. در مورد فضای پای سرنشینان عقب انتظار چندانی از این کوچولو نداریم و در مورد صندوق بار نیز باید گفت فضای 201 لیتری آن برای یک هندوانه و چند کیلو خیار و گوجه جادار به نظر می رسد! پیشرانه پیکانتو با حجم دقیق 1248 سی سی و قدرت 84 اسب بخار، با توجه به وزن 950 کیلوگرمی خودرو کشش قابل قبولی را برای آن رقم زده تا راننده با خودرویی کم رمق مواجه نشود. پیکانتو سواری خشکی دارد و پایداری آن در سرعت های پایین مانورهای شهری خوب است اما در سرعت های بالا پایداری و مانورپذیری این کره ای معصوم چندان قابل اتکا نیست. پیکانتو در بخش امکانات و تجهیزات رفاهی دست پر ظاهر شده و با 2 کیسه هوای ایمنی، سامانه ABS به همراه EBD، قفل مرکزی، سیستم کمکی حرکت در سربالایی، تهویه مطبوع اتوماتیک، چراغ های روشنایی روز(DRL)، فرمان تلسکوپی، دکمه های کنترل سیستم صوتی روی فرمان، بلوتوث(هندزفری)، آینه های برقی گرمکن دار و راهنمادار، اتولایت، سنسور پارک و سانروف جای هیچ گله و شکایتی را باقی نمی گذارد. مصرف ترکیبی 6.1 لیتری در سیکل ترکیبی بیش از پیش شما را به استفاده روزمره از پیکانتو به عنوان خودروی شهری ترغیب می کند. نمونه های 2015 پیکانتو از 64 تا 66 میلیون تومان، اندک نمونه های 2012 کمتر از 56 میلیون تومان و مدل های 2013و 2014 قیمتی 57 تا 60 میلیونی دارند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نمونه های 2015 پیکانتو از نوع فیس لیفت بوده و تفاوت هایی از قبیل طرح جدید جلوی پنجره، سپر جلو و رینگ های آلومینیونی طرح جدید با نمونه های قبلی دارند.

هیوندای i20

از بین تمامی گزینه های موجود در سبد محصولات هیوندای، قوی ترین گزینه ممکن یعنی پیشرانه گاما با حجم 1.6 لیتر و 126 اسب بخار قدرت برای ورود به ایران انتخاب شد که با یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک جفت و جور می شد. این میزان قدرت بدون شک برای یک خودرو سوپرمینی قابل توجه بوده و آن را تبدیل به قدرتمندترین هاچ بک این لیست کرده است. این پیشرانه شتابی برابر با 11.4 ثانیه و مصرفی 6.5 لیتری (در سیکل ترکیبی) را برای i20 رقم می زندکه ارقام خوبی به شمار می روند. از نظر امکانات و تجهیزات رفاهی و ایمنی i20 با بهره گیری از 6 کیسه هوای ایمنی (جلو، جانبی، پرده ای)، سامانه ABS به همراه EBD، تهویه مطبوع اتوماتیک، کامپیوتر سفری، آینه های جانبی تاشو و برقی با گرمکن و راهنما، سانروف دوحالته، دکمه های کنترل سیستم صوتی روی فرمان، گرمکن صندلی های جلو، کول باکس و روکش چرمی فرمان در سطح بسیار خوبی قرار دارد. کیفیت اجزای کابین متوسط رو به بالا ارزیابی می شود و فضای پا و سر هم با توجه به کلاس خودرو راضی کننده است.i20 از سیستم تعلیق خشک و اسپرت بهره می برد که پستی ها و بلندی های سطح مسیر را به اتاق منتقل می کند. تاخیرها و کندی های جعبه دنده 4 سرعته اتوماتیک آن نیز غیرقابل انکار است و هماهنگی کامل با پیشرانه ندارد. گرچه i20 هم یک هیوندای است اما رونق بازار دست دوم آن به پای برادر بزرگ ترش i30 و دیگری اعضای خانواده یعنی سوناتا NF و آزرا نمی رسد. این خودرو در سایت های تولیدی هیوندای در ترکیه و هند و موزامبیک به تولید می رسد و درآزمون ایمنی موسسه EuroNCAP موفق به کسب هر 5 ستاره ایمنی شده است. مدل های 2011 و 2012 آن از 56میلیون تومان تا 65 میلیون تومان قیمت می خورند و برخی نمونه های2013 (که فیس لیفت شده اند و دارای چهره ای به روزتر و زیباتر هستند و از پیشرانه ای کم حجم تر و کم مصرف تر بهره می برند) نیز در نسخه های شرکتی و وارداتی در بازه 65 تا 70 میلیون قابل خریداری اند.

مزدا 2 (1391-1390)

مزدا2 در ابتدای ورودش به بازار در سال 1390 توسط خیلی ها یک «206 تیپ6 گران قیمت» لقب گرفت. هندلینگ عالی، سواری اسپرت و هیجان انگیز در کنار فرمان دقیق و خوشدست، صندلی های راحت و کیفیت بالای اجزای کابین مزدا 2 را به وسوسه کننده ترین هاچ بک این لیست بدل ساخته است. طراحی خارجی مزدا2 آمیخته ای از سادگی و خطوط جذاب است و کاملا هماهنگ و خواستنی به چشم می آید. نمای داخلی هم کاملا مناسب یک هاچ بک ژاپنی بوده و ارگونومی خوبی دارد. در مورد فضای پا و سر هم نباید انتظار آنچنانی از یک سوپرمینی داشت و مزدا 2 در حد همین انتظارات تا حدودی جوابگوی شما خواهد بود. از نقطه ضعف هایی این ژاپنی دوست داشتنی می توان به دید محدود عقب، کیفیت نامناسب رنگ بدنه (که گریبانگیر بردار بزرگ ترش مزدا3 نیز هست) و خدمات و تامین قطعات نه چندان خوب گروه بهمن و قیمت بالای قطعات آن اشاره کرد. پیشرانه 16 سوپاپه 1.5 لیتری این خودرو قدرتی معادل 102 اسب بخار و گشتاور 135 نیوتن متری (در دور 4000) تولید می کند و به خوبی از پس جثه 1055 کیلوگرمی این خودرو برمی آید. مزدا2 مصرف سوخت اقتصادی دارد تا حداقل روی کاغذ از دیگر گزینه های هاچ بک موجود در این لیست با مصرف 7.5 لیتر در سیکل ترکیبی خوش اشتهاتر است. در بخش تجهیزات و امکانات رفاهی هم در بهترین حالت با تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه های جانبی برقی، شیشه های جلو و عقب برقی، سامانه ABS به همراه EBD، فرمان برقی، 2 ایربگ و ایموبلایزر (سیستم ضدسرقت) طرف هستیم تا همان طور که انتظار می رفت از این لحاظ در پس i20 قرار بگیرد. مزدا2 در ژاپن با نام DEMIO شناخته می شود و موفق به دریافت 4 ستاره ایمنی از موسسه EuroNCAP شده است. نمونه های ساخت سال 1390 مزدا2 از 56 میلیون قیمت می خورند و مدل های 91 هم نهایتا 70 میلیون تومان قیمت می خورند اما این رقم برای مدل های 92 این خودرو در اکثر موارد به بالای 70 میلیون تومان می رسد.

تویوتا یاریس(سدان و هاچ بک)

در ابتدا باید بگوییم به دلیل واردات محدودتر نسخه هاچ بک و شباهت های فنی و محبوبیت بالاتر نسخه سدان، محوریت اصلی بحث ما نسخه سدان یاریس خواهد بود. به هیچ وجه فریب ظاهر این کوچولوی ژاپنی را نخورید! یاریس سدان جادارتر و خانوادگی تر از آن چیزی است که به نظر می آید. کیفیت متریال مورد استفاده در کابین به کرولا و کمری نمی رسد اما به نسبت یک سدان ساب کامپکت با کیفیتی قابل دفاع و موجه روبه رو هستیم. سواری نرم، کنترل پذیری خوب، مصرف سوخت بهینه (6 لیتر در سیکل ترکیبی) در کنار دوام عالی و استهلاک پایین، یاریس را به گزینه ای مناسب برای استفاده های درون و برون شهری تبدیل کرده اند. یاریس های وارد شده به ایران از یک پیشرانه 1.3 لیتری با قدرت 84 اسب بخار بهره می برند که تکلیف را تا حدودی زیادی روشن می کند! به گونه ای که اگر شما به دنبال سواری پرهیجان و کشش عالی هستید، مطمئن باشید یاریس به درد شما نمی خورد. یاریس SD در 3 تیپ B ، A و C به بازار عرضه شده در مجهزترین تیپ (C) شاهد امکاناتی چون 2کیسه هوای ایمنی، سامانه ABS به همراهEBD و ترمز کمکی، آینه های جانبی و شیشه های بالابر برقی جلو و عقب، تهویه مطبوع دستی، قفل مرکزی، رینگ آلومینیومی و بال عقب هستیم. اکثر یاریس های هاچ بک و سدان عرضه شده در ایران از گیربکس 4سرعته اتوماتیک بهره می گیرند. یاریس هاچ بک با طول، عرض و ارتفاع 3785×1695×1530 میلی متری، خودرویی مناسب برای شهرهای شلوغ و پر ترافیک است. از طراحی تخم مرغی و تا حدودی فانتزی در نمای خارجی خود برخوردار است. یاریس های هاچ بک عمدتا در مدل های 2008 در بازار یافت می شوند و قیمتی 54 تا 60 میلیونی دارند. مدل های 2008 یاریس SD نیز از 55 میلیون تومان قیمت می خورند و نمونه های2009 و 2010 نیز در اکثر موارد در محدوده قیمتی ما قرار می گیرند اما نمونه های 2011 (آخرین سری های وارد شده) قیمتی فراتر از 70 میلیون دارند.

تویوتا کرولا E120

این نسل از کرولا در سال 2000 و 2 نسخه، یکی مخصوص بازار آمریکای شمالی و برخی کشورهای آسیایی و دیگری مخصوص بازار ژاپن و سایر بازارهای بین المللی(ازجمله خاورمیانه) معرفی شد. نسخه وارد شده به ایران که از نوع دوم است، در سال 2004 فیس لیفتی را تجربه کرد که مهم ترین رهاورد آن برای این خودرو چهره بسیار معقول تر و قابل تحمل تر در نمای جلو بود. در نمای خارجی کرولا شاهد طرحی ساده و محافظه کارانه هستیم و در نمای داخلی هم این روند حفظ شده است. البته همین طرح ساده و به ظاهر بی روح(به خصوص در نمای داخلی) بارها توسط کمپانی های مختلف چینی مورد الگوبرداری و کپی قرار گرفته است. در بخش تجهیزات رفاهی هم طبق معمول نمی توان انتظار زیادی از تویوتا داشت. پیشرانه 1.8 لیتری کرولا با 126 اسب بخار قدرت و 160نیوتن متر گشتاور(در دور 2400) و مصرف سوخت 7.8 لیتری در سیکل ترکیبی کاملا مناسب یک سدان خانوادگی جمع و جور و کم هزینه هستند که با سواری نرم و راحت خود آرامش خاطر را برای مالکش به ارمغان می آورد. مدل های مختلف کرولا E120 بسته به بهره گیری از گیربکس 4 سرعته خودکار یا 5 سرعته دستی و برخی تفاوت های جزئی در لیست امکانات رفاهی و دیگر عوامل ثابت مانند میزان کارکرد و وضعیت نگهداری از 52 تا 60 میلیون تومان قیمت می خورند. با کمتر از 70 میلیون تومان خرید کرولا Xli مدل 2008 (نسل دهم با کد E140 که مجهز به پیشرانه 2 لیتری 130 اسبی است و طرحی کاملا متفاوت در نمای داخلی و خارجی دارد) نیز دور از ذهن نیست.

مزدا3

جذاب، محبوب و جوان پسند؛ مزدا 3 از زمان ورودش به بازار خودرو ایران در سال 1386 به یکی از مهم ترین بازیگران سدان های خانوادگی جمع و جور بدل شد و در بازار دست دوم هم همچنان در اولویت خرید افراد بسیاری در این محدوده قیمت قرار دارد. از نقاط ضعف مزدا3 باید به فضای پای تنگ و ناکافی برای سرنشینان عقب و همینطور فضای صندوق که به اندازه رقبا جادار نیست، اشاره کرد که عملا این خودرو را برای افراد مجرد یا زوج های جوان مناسب تر ساخته است. مزدا 3 از پیشرانه 2لیتری با قدرت 147 اسب بخار و گشتاور 187 نیوتن متری (در دور 4500) بهره می برد که در زمان خودش پرقدرت ترین این سگمنت در بازار ایران به حساب می آمد. این موتور کارآمد برای جثه 1240 کیلوگرمی مزدا3 بسیار مناسب بوده و گیربکس 4 سرعته تیپ ترونیک نیز هماهنگی کامل و کم عیب و نقصی با پیشرانه داشته و بدون تأخیر عمل می کند. این خودرو هندلینگ خوبی دارد و سوای آن خشک و اسپرت است و ارتفاع کم آن نسبت به زمین از طرحی این حس اسپرت را مضاعف ساخته و از طرفی دیگر دردسرهایی(مانند برخورد کف اتومبیل به زمین در سطوح شیبدار) را هم درست کرده است.
مزدا 3 در 3تیپ 1، 2 و3 عرضه می شد که امکاناتی نظیر فرمان الکتروهیدرولیکی، تهویه مطبوع اتوماتیک، آینه های جانبی گرم شونده برقی، قفل مرکزی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، ترمز ضدقفل (ABS)، چراغ های LED عقب و 6 کیسه هوای ایمنی بین تمامی تیپ ها مشترک هستند و تیپ 3 به عنوان مجهزترین نمونه از امکانات اضافه ای چون گرم کن صندلی، CD چنجر، چراغ های جلوی اتوماتیک، برف پاک کن اتوماتیک و پوشش چرمی صندلی ها، دسته دنده و فرمان بهره مند است.
مدل های ساخت 86 تا 88 مزدا3 در هر 3 تیپ بسته به عوامل مختلف (مانند نوع رنگ، کارکرد و...) از 56 تا 70 میلیون تومان قیمت می خورند اما آخرین سری های ساخته شده در سال 89 قیمتی فراتر از70 میلیون را دارا هستند. اگر جزو خواننده های قدیمی خودرو امروز باشید، به یاد خواهید آورد که همین مزدا3 محبوب در پایان سال 88 از سوی ما به عنوان «خودرو سال» برگزیده شد.

سیتروئن C5

فیس لیفت نسل اول سیتروئن C5 در اواسط دهه 80 شمسی به کشورمان وارد شد، خودرویی که هر چند پشتوانه برند محبوبی مثل سیتروئن را به همراه داشت، اما به دلیل ظاهر نه چندان مناسب و تا حدودی عجیب و ناموزون (به خصوص در نمای عقب) و همینطور قیمت گذاری غیرمنطقی (حدودا 39 میلیون تومان) و پیشرانه ضعیف تر نسبت به رقبا، آنچنان که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفت و قافیه را به رقبای شرقی خود مثل تویوتا کمری و هیوندای سوناتا باخت. در داخل کابین خودرو طرحی را شاهدیم که کاملا حال و هوای فرانسوی دارد، از طراحی دسته دنده گیربکس 4 سرعته اتوماتیک و دریچه های تهویه هوا گرفته تا نمایشگر فوقانی داشبورد (که اطلاعاتی نظیر ساعت، تاریخ، دمای محیط بیرون و اطلاعات سیستم صوتی را نمایش می دهد) و طراحی زیبای رودری ها در کنسول مرکزی با دکمه های زیادی روبه رو هستید و تسلط کامل به کاربرد هرکدام نیازمند اندکی زمان است. کیفیت اجزای کابین مناسب است اما همانند هر فرانسوی دیگر پس از مدتی به سروصدا افتادن اتاق کاملا مطابق انتظار است. C5 سواری نرمی دارد و پیشرانه 2 لیتری آن 138 اسب بخار قدرت و 200 نیوتن متر گشتاور (در دور 4000) تولید می کند که با یک گیربکس 4 سرعته تیپ ترونیک جفت وجور می شود و حداکثر سرعت آن هم به 207 کیلومتر بر ساعت می رسد. C5 از امکانات ایمنی و رفاهی بسیار مناسبی نظیر 7 ایربگ (نمونه های وارداتی عمدتا 9ایربگ)، سامانه کنترل پایداری (ESP)، ترمز ضد قفل (ABS) به همراه تقسیم الکترونیکی ترمز(EBD)، کروز کنترل، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم صوتی با قابلیت کنترل از روی فرمان به همراه 6 بلندگو، شیشه های جلو و عقب و آینه برقی،CD چنجر، چراغ های اتوماتیک جلو، سیستم ضدسرقت و برف پاک کن اتوماتیک بهره می برد. این فرانسوی بدقیافه و بدشانس بازار دست دوم چندان پررونقی نداشته و اوضاع بازار قطعات یدکی آن - چه از نظر فراوانی و چه از نظر قیمت- چندان چنگی به دل نمی زند. با این حال اگر وقت و حوصله جست وجو داشته باشید قطعات یدکی آن نایاب هم نیستند. مدل های2006 C5 بسته به میزان کارکرد حتی با کمتر از 50 میلیون تومان نیز قابل خریداری است و مدل های 2007نیز حداکثر تا همان 70 میلیون تومان قیمت می خورند.

جیلی امگرند 7 (EC7)

طراحی ظاهری و داخلی زیبا و عامه پسند با الگوبرداری های ملایم به همراه انبوهی از امکانات و تجهیزات ایمنی و رفاهی نظیر سانروف دو حالته، سیستم صوتی با 6 بلندگو و مانیتور 6.5 اینچی، صندلی برقی 8 حرکته راننده، تهویه مطبوع اتوماتیک، چراغ های جلوی اتوماتیک، روکش چرمی صندلی ها و فرمان، سیستم ضد سرقت، 6 کیسه هوای ایمنی، ترمز ضد قفل (ABS) به همراه توزیع الکترونیکی نیروی ترمز(EBD)، سیستم کنترل فشار باد تایر (TPMS)، باک بنزین ضد نشتی و ضد انفجار، مجهز به 6 لایه پلیمر مخصوص و ... و البته پیشرانه 1.8 لیتری 137 اسب بخاری با گشتاور 172 نیوتن متری کاملا چشمگیر و جالب به نظر می رسند و این در حالی است که شما با پرداخت مبلغی برابر 55 تا 62 میلیون تومان برای نمونه های 2012 مجهز به جعبه دنده دستی و یا حتی جعبه دنده اتوماتیک 6 سرعته تیپ ترونیک (68 تا70 میلیون) صاحب چنین خودرویی خواهد شد. کیفیت اجزای کابین و فضای موجود برای سرنشینان هم نسبتا مطلوب است. امگرند7 در بحث سواری خودرویی میانه رو است؛ نه آنقدرها خوب که شما را مغرور کند و نه آنقدرها بد که باعث آزردگی خاطر بشود، بلکه با کشش پیشرانه و شتاب خوب، سواری نرم، ترمزهای قوی و صندلی های راحتش می خواهد شما را راضی نگه دارد. البته عملکردجعبه دنده دستی 5 سرعته چندان چنگی به دل نمی زند و گیربکس اتوماتیک آن نسبتا خوب و معقول است. این چینی خوش شانس (معنای واژه جیلی در زبان چینی ما نداریم) همچنین موفق به کسب 4 ستاره ایمنی از موسسه یوروانکاپ نیز شده است . امگرند7 بازار دست دوم آنچنان پررونقی ندارد و در هنگام فروش دست دوم افت قیمت نسبتا بالایی دارد.

MG550

یک گزینه هیجان انگیز برای عاشقان قدرت و شتاب و تنها خودروی لیست ما که از پیشرانه توربوشارژر دار بهره می برد، همین شوالیه چینی-انگلیسی است.
آمدن نام چینی ها به میان، حداقل در این یک مورد خاص نباید ترس و لرز بر اندام شما بیندازد زیرا که خودروهای این برند در طول این چند سال به خوبی امتحان خود را پس داده اند و رضایت اکثر مالکان را نیز جلب کرده اند. گرچه لذت سواری 550 با رقیبی مثل مزدا 3 فاصله دارد اما عملکرد فنی آن با وجود پیشرانه 1800سی سی توربو با قدرت 160 اسب بخار و گشتاور 215نیوتن متر و جعبه دنده اتوماتیک پنج سرعته با قابلیت تعویض دستی و سیستم تعلیق با عملکردی میانه رو در نرمی و خشکی در مجموع مطلوب و قابل ستایش است. همچنین کیفیت مواد مورد استفاده در کابین نیز در سطح بالایی قرار دارد. از دیگر مزایای 550می توان به لیست بلندبالا ی امکانات ایمنی و رفاهی آن شامل 6کیسه هوای ایمنی، ترمز های دیسکی هر چهار چرخ مجهز به سامانه های ABS, EBD, MSR , CBC ,EBA، سیستم هشدار دهنده فشار باد لاستیک ها TPMS، سیستم کنترل لغزش TCS، سیستم کنترل پایداری الکترونیک DSC، سنسور های عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه به همراه دریچه برای سرنشینان عقب، سانروف دوحالته، پوشش چرم صندلی ها و غربیلک فرمان، صندلی های برقی جلو با قابلیت تنظیم در 6 جهت، استارت فشاری، کیلومتر شمار دیجیتالی، کروز کنترل، کامپیوتر سفری، سنسور باران، سیستم صوتی مجهز به 8بلندگو hifi و... اشاره کرد، برای خرید مدل 2010 ام جی 550 باید حداقل 65میلیون کنار بگذارید و نسخه های 2011هم با توجه به اوضاع و احوال این روزهای بازار در محدوده 70میلیون قیمت می خورند.

نیسان رونیز

«رونیز» در واقع نام روستایی در استان فارس است. این نام در ایران به محصولی از نیسان موتورز اطلاق می شود که در چین با نام «پالادین» و در سایر نقاط جهان با نام «اکسترا» شناخته می شود. از نظر تجهیزاتی رونیز کاملا فقیر است و جز فرمان هیدرولیک، تهویه مطبوع دستی، آینه های جانبی و شیشه های بالابر جلو و عقب برقی و سیستم صوتی CD خوان چیز دیگری نصیبتان نمی شود. البته بسیاری از خریداران رونیز اقدام به نصب تجهیزاتی مثل نمایشگر DVD مانیتور و امثالهم روی خودروی خود برای خروج از این وضعیت اسفبار کرده اند. پیشرانه 2.4لیتری 160 اسب بخاری با گشتاور 208 نیوتن متر(در دور 3600) امروز تا حدود زیادی کم بازده به شمار می رود و گرچه نسبتا برای جثه رونیز مناسب بوده و توانایی های حرکتی خوبی را برای آن رقم زده اما از شتاب خوب و عکس العمل عالی به پدال گاز خبری نیست ( شتاب صفر تا صد 15.2 ثانیه) و قاعدتا با خودرویی خوش اشتها نیز مواجه هستیم ( مصرف 11.3 لیتر در سیکل ترکیبی در 100کیلومتر). رونیز با کمک فنرهای استاندارد خودش سواری خشک را ارائه می دهد و توصیه متخصصان امر بهره گیری از کمک فنرهای گازی برای ارائه سواری نرم تر است. در رونیز حتی خبری از سامانه کمکی ABS برای ترمزهای دیسکی در جلو و کاسه ای در عقب هم نیست. با این حال هنوز هم هستند افرادی که حاضرند به جای رفتن به سراغ گزینه های چینی مذکور تمام کاستی های رونیز از جمله فقدان تجهیزات ایمنی و رفاهی و طراحی قدیمی را به جان بخرند و در عوض از سواری خوب، کیفیت مناسب، برند مطمئن و توانایی های خارج از جاده ای آن لذت ببرند. اگر جزو آن دسته از افراد هستید می توانید مدل های 83 تا 87 رونیز را در محدوده 50 تا 70 میلیون خریداری کنید. برخی مدل های 82 کم کارکرد نیز قیمتی 50 تا 53 میلیون تومانی دارند و با بودجه 70 تا 75 میلیونی مدل های 88 این ژاپنی دور از دسترس نیستند.

سوزوکی گرند ویتارا

طراحی ساده، هماهنگ و زیبای نمای خارجی و داخلی که بی شک نمی توان اشکال و ایراد خاصی را روی آن گذاشت، به همراه لیست امکانات رفاهی و ایمنی شامل ایربگ راننده و سرنشین، سامانه کمکی ABS به همراه EBD و ترمزهای دیسکی هر 4 چرخ، تهویه مطبوع اتوماتیک، شیشه های جلو و عقب برقی، آینه های برقی و دکمه های کنترل سیستم صوتی روی فرمان گرند ویتارا را در وضعیت به مراتب بهتری (به خصوص از نظر طراحی فضای داخلی) نسبت به 2 شاسی بلند دیگر موجود در لیست قرار می دهد. سوزوکی همانند تویوتا و هیوندای جزو خودروسازان تراز اول ژاپن به شمار نمی رود و نباید همان کیفیت و دوامی را که از این دو انتظار دارید، از سوزوکی هم انتظار داشته باشید. پیشرانه 4 سیلندر 2 لیتری با قدرت 140 اسب بخار و گشتاور 183 نیوتن متر شتاب ضعیف و کاملا ناامیدکننده ای را برای ویتارا رقم زده و سبب شده تا با خودرویی فرز و چابک طرف نباشیم. این در حالی است که 2 رقیب کره ای از پیشرانه های V6 با قدرت 175 اسب بخار بهره می بردند. در این بین شاید تنها برگ برنده ویتارا مصرف سوخت پایین تر نسبت به این دو رقیب سرسخت به شمار برود. چقدر عالی که بعد از مدتی این پیشرانه ضعیف با نمونه 2.4 لیتری 169 اسبی جایگزین شد تا یکی از ضعف های اصلی ویتارا در مقابل رقبا جبران شود، اما صد حیف که این نسخه از ویتارا خارج از محدوده قیمتی موردنظر ما قرار می گیرد. در این خودرو از سواری نرم خبری نیست و در بیشتر موارد سیستم تعلیق تسلیم دست اندازهای مسیر می شود. صندلی ها هم چندان راحت نیستند و در مسیرهای طولانی و بدون توقف می توان برچسب «ملال آور» را هم روی آنها چسباند. فضای پا و سر موجود اما راضی کننده است. با اینکه نمونه 2.4 لیتری گرند ویتارا ارزش خرید بیشتر و توانایی های بهتر و در ازای آن قیمت بالاتری دارد. نسخه 2 لیتری هم خودرویی نسبتا قابل قبول است. به خصوص که برخلاف رقبای چینی صفر کیلومتر (لیفان X60 و ام وی امX33) دودیفرانسیل است و در مرکز جلو پنجره اش برندی ژاپنی نقش بسته است که این موارد به کام خیلی ها شیرین تر از آپشن های رنگارنگ خودروسازان تازه به دوران رسیده چینی است. در قابلیت های آفرود مسلما ویتارا نسبت به رونیز و کوراندو در مرتبه پایین تری قرار می گیرد اما نباید فراموش کنیم که با یک کراس اوور روبه رو هستیم که در حد و اندازه های خودش از پس آفرودهای سبک بر می آید. نمونه های 7-2006 و 7-1386 ویتارا عمدتا در بازه قیمتی 58 تا 70 میلیون قرار دارند.

سانگ یانگ کوراندو

از جیپ صحرا و پاترول 2 در و لندروور سری 2 که بگذریم، در 10 سال اخیر به طور جدی به 3 شاسی بلند می رسیم که در گونه 2 در وارد کشور شده اند. 2تای اولی میتسوبیشی پاجرو نسل چهار 3در و تویوتا پرادو 3 در هستند و نمونه های سالم و با کارکرد متوسط هر کدام از آنها به ترتیب حداقل قیمت 125 میلیون تومان (مدل 2007) و 120 میلیونی(مدل 2006) دارند. اما مورد سوم سانگ یانگ کوراندویی است که بهای آن چه در نمونه دارای پیشرانه 4 سیلندر 2300 سی سی و 150 اسبی و چه در نمونه مجهز به پیشرانه 6 سیلندر 3200 سی سی و 220 اسبی (هر دو از ساخته های مرسدس بنز) با بودجه مورد نظر ما همخوانی دارد. هر 2پیشرانه کاملا برای این اتاق مناسب بوده و ضعف و کمبودی از جهت توان و کشش در هر 2 نسخه کوراندو احساس نمی شود. با این حال افرادی که شتاب و کشش بالا و توانایی های آفرودی بهتر برایشان اهمیت زیادی دارد، سراغ نسخه های 6 سیلندر با گشتاور 312 نیوتن متری (در دور 4700) و شتاب صفر تا صد 9.8 ثانیه ای خواهند رفت که ابتدا مصرف سوخت بالاتر (13.6 لیتر در 100کیلومتر در سیکل ترکیبی) نیز انتظار آنان را می کشد. در طراحی خارجی خودرو اشتراکات زیادی را با جیپ و مرسدس بنز G کلاس مشاهده می کنیم که بخشی از آن را می توان به حساب رزومه سانگ یانگ و همکاری آن با این دو کمپانی بزرگ گذاشت. هر چقدر نمای جلویی کوراندو با وجود نوار راهنمای کشیده متصل به چراغ های گرد و جلو پنجره کوچک اغراق آمیز به نظر می رسد و آن را شبیه به یک خرس پاندا کرده است، نمای عقب آن کاملا منطقی قلم خورده است. طراحی داخلی خودرو چندان مناسب یک خودروی قرن بیست و یکی نیست و دقت مونتاژ و کیفیت اجزای کابین هم معمولی است. در بخش امکانات و تجهیزات رفاهی و ایمنی هم کوراندو در سطح متوسطی قرار می گیرد و از ترمزهای دیسکی در جلو و عقب به همراه ABS ، قفل مرکزی، ایموبلایزر، تهویه مطبوع دستی با دریچه هوای گرم برای سرنشینان عقبی، آینه های برقی، شیشه های بالابر برقی و سیستم صوتیCD خوان بهره می برد. کوراندو 2300 در مدل ساخت 85 با کمتر از 50 میلیون قابل خریداری است و مدل های ساخت 86 هم استارت قیمتی شان از 48 میلیون می خورد و نهایتا به 57 میلیون می رسد. کوراندو 3200 در مدل 88 تا 70 میلیون هم قیمت می خورد و برای مدل های ساخت 85 و 86 با حداقل قیمت 54میلیون روبه رو خواهید شد.

نظرات

      درحال بررسی ...

    نظر شما

    ثبت نظر