درحال بررسی ...

نگاهی اجمالی به آسا، مدعی تازه‌ وارد چینی بسترن B50f

مرکب های چینی در ایران دوران غریبی را طی می کنند، شماری از مردمان به آن ها چنان مهمان ناخوانده ای می نگرند که برای رفتنشان باید لحظه شماری کرد و بسیاری دیگر نیز آنان را چون واقعیتی محتوم پذیرا گشته اند. این طور می توان گفت که هنوز هم افق برای این طایفه کاملاً صاف نشده ولی این امر بدان معنا هم نیست که این جماعت دست از همت خویش برداشته و از فتح دل های خریداران هم رو برگردانند. در این بین هم نمی توان به راحتی پیشرفت و ترقی چشمگیر این ساعیان عرصه حیات را نادیده گرفت؛ شاید همین حرکت رو به جلوی آن هاست که خواب خودروسازان وطنی را سخت آشفته نموده است.از جمله سدان های چینی که در سال های اخیر در بازار کشورمان هیاهوی بسیاری به پا نمود، خودروی جیلی EMGRAND 7 است. شاید این مدل را بتوان یکی از موفق ترین چینی های بازار امروز ایران به شمار آورد؛ آن هم در جایی که پیش از این نگاهی بسیار منفی نسبت به محصولات این سرزمین وجود داشت، تا آن حد که شماری از هموطنان از بردن نام برندهای چینی هم اکراه می ورزیدند! با این وجود، در مدت کوتاهی که از حضور جیلی در این عرصه می گذرد، توانسته تا حد زیادی ذهنیت اشخاص را نسبت به ساخته های این اقلیم تغییر داده و بازخورد نسبتاً خوبی را هم در میان مشتریانش برانگیزد. اما ممکن است که به زودی این وضع تغییر کند، زیرا قرار است که در آینده ای نزدیک با رقیبی هم تراز روبرو شود که هم وطنش نیز بوده و مثل خودش هم ویژگی های بسیاری را در آستین دارد.
این مهمان تازه وارد BESTURN B50F نام دارد که توسط نماینده ایرانی آن به آسا تغییر هویت داده است. این مدل کمابیش از مشخصات فنی مشابه با جیلی سود برده و بهایش نیز از آن ارزان تر است؛ شاید همین تفاوت قیمت بتواند رقابت سختی را در آینده بین این دو رقم بزند.خودروی BESTURN B50F و یا همان آسا محصول گروه خودروسازی FAW چین است. خودروسازی FAW یکی از قدیمی ترین خودروسازان این سرزمین است که در سال 1953 میلادی توسط دولت این کشور پایه گذاری شد. در آغاز، این مجموعه تنها به تولید کامیون های 4 تنی JIE FANG C10 می پرداخت که خود این خودروها هم بر مبنای کامیون های روسی ZIS- 150 توسعه یافته بود. این وضع کماکان ادامه داشت تا اینکه شرکت مذکور در سال 1958 میلادی از اولین خودروی سواری ساخت خود به نام HONG QI پرده برداری کرد. این محصول خودروی لوکسی بود که تنها برای استفاده نخبگان حزب کمونیست مورد بهره برداری قرار می گرفت. این مدل به مدت بیش از 30 سال و بدون تغییر اساسی خاصی در خط تولید قرار داشت.

شاید بشود گفت که حرکت جدی این خودروساز در اواخر دهه 80 میلادی شروع شد و آن هم زمانی بود که این شرکت جهت اخذ تکنولوژی های پیشرفته به سمت خودروسازان غربی و ژاپنی گام برداشت. در وهله اول، در سال 1990 میلادی، این کمپانی شروع به شراکت با خودروسازی فولکس واگن نمود؛ لازم به گفتن نیست که پیش از این هم و در سال 1984 میلادی شرکت خودروسازی SAIC با فولکس واگن اقدام به شراکت کرد. بعدها کمپانی FAW با خودروسازان معروفی همچون تویوتا و جنرال موتورز هم دست به شراکت زد. در حال حاضر این شرکت جز 4 تولید کننده بزرگ خودرو در چین است و در کنار خودروسازان بزرگی همچون چانگان و دانگ فنگ و سایک قرار می گیرد. هم اکنون در مجموعه های تحت کنترل این غول صنعتی، خودروهایی همچون تویوتا (کرولا، کمری، پریوس، ویوس و..) و آئودی (A4،A6 و…) و فولکس واگن (بورا، پاسات و…) تولید می شود؛ علاوه بر این برندها و مدل هایی همچون BESTURN ،OLEY، VITA و چند برند دیگر نیز تحت کنترل این کمپانی قرار دارند. در حال حاضر علاوه بر خودروهای سواری، این شرکت سازنده انواع کامیون، اتوبوس و پیکاپ نیز است. این شرکت در نظر دارد که تا پایان سال 2014 میلادی کل تولیداتش به عدد 2.7 میلیون دستگاه برساند.همان طور که در سطور بالا ذکر شد برند بسترن (BESTURN) یکی از زیرشاخه های گروه خودروسازی FAW است. سدان B50F هم یکی از محصولات کلاس متوسط این کمپانی می باشد. در کل، تولیدات این برند بر مبنای پلت فرم مزدا 6 تکوین یافته اند. در حال حاضر مدل هایی چون B50،B70، B90 و کراس اوور X80 توسط BESTURN تولید می شود. در حال حاضر عمده ترین بازار صادراتی این برند کشور روسیه است.بدنه خودروی آسا از طراحی نسبتاً مدرنی بهره می برد که توسط موسسه طراحی ایتال دیزاین ایتالیا تکوین یافته است. به لحاظ فنی نیز این خودرو از پلت فرم نسل های پیشین مزدا 6 سود می برد؛ پیش تر خود این سازه در مزدا 6 مدل 2008 بکار می رفت. این پلت فرم CD3 نام دارد و توسط شرکت فورد طراحی شده است و فورد آن را در مدل هایی همچون اِج و فیوژن هم به کار می گرفت.موتور 1.6 لیتری این مدل از تولیدات فولکس واگن بوده و در مدل BORA ساخت این شرکت استفاده می شود و در حال حاضر در یک مجموعه و به طور مشترک توسط شرکت FAW و فولکس واگن ساخته می شود. اما پیشرانه 1.8 لیتری این خودرو بنا به ادعای رسانه های چینی توسط خود شرکت FAW توسعه یافته است.
خودروی بسترن B50 برای نخستین بار این در سال 2009 میلادی به بازار چین معرفی شد. پس از مدتی و در سال 2013 میلادی تحت عمل فیس لیفت قرار گرفت و سپرها و نیز چراغ ها و جلوپنجره اش دستخوش تغییر گشت و در پی آن از مواد اولیه بهتری هم برای فضای درونی آن استفاده شد. این تغییرات موجب شد که حرف F که مخفف فیس لیفت است به B50 اضافه شود. در مدل فیس لیفت شده گیربکس خودرو هم ارتقاء یافته است.در حال حاضر B50F و یا همان آسا از یک نمونه 6 دنده تیپ ترونیک بهره می برد که از تولیدات شرکت AISIN ژاپن است. لازم به گفتن نیست که این سازنده در حال حاضر تأمین کننده گیربکس خودروهایی همچون لکسس، مزدا، پورشه، MG و… است. جالب اینجاست که نماینده ایرانی آسا در وهله اول مدل غیر فیس لیفت آن را وارد کشور نمود که چندان هم مورد استقبال بازار قرار نگرفت، این مدل از موتور 1.6 لیتری 8 سوپاپ و 102 اسبی سود می برد و گیربکس آن نیز 5 دنده اتوماتیک بود. خوشبختانه در حال حاضر آخرین نسخه و نسخه فیس لیفت شده آن که از پیشرانه ای 1.8 لیتری و 16 سوپاپ سود می برد مورد ثبت نام متقاضیان قرار می گیرد.به لحاظ ایمنی نیز این خودرو مجهز به 4 کیسه هوا ایمنی است و همچنین 4 ستاره را نیز از موسسه ایمنی C-CNAP چین دریافت نموده است. برای آگاهی آن دسته از خوانندگانی که خواستار آشنایی هر چه بیشتر با سازوکارهای این موسسه هستند شرح کوتاهی را در اینجا ارائه می دهم.این موسسه در سال 2006 میلادی در چین بنا نهاده شد. در حال حاضر تمامی خودروهای تولیدی در چین موظف به کسب گواهی نامه از این سازمان می باشند. هم اکنون آزمون های ذیل در این مکان صورت می گیرد که خلاصه برخی از آن ها بدین شرح است:

1 – آزمون برخورد از ناحیه جلو: در این آزمون تمامی قسمت جلوی خودروی مورد نظر با سرعت 50 در ساعت به مانع سخت کوبیده می شود.

2- آزمون برخورد از ناحیه جلو (نیمه جلو): در این تست 40 درصد از قسمت جلوی خودرو با سرعت 64 کیلومتر به مانع سخت کوبیده می شود. پیش از این، تست مذکور با سرعت 56 کیلومتر انجام می شد که این مقدار در اصلاحیه سال 2012 میلادی به 64 کیلومتر افزایش داده شد.

3 – تست برخورد از ناحیه کناری خودرو: در این آزمون بخش کناری خودرو توسط یک مانع متحرک و با سرعت 50 کیلومتر کوبیده می شود.

4 – تست شلاقی: در این آزمون که به وسیله یک آدمک شبیه سازی می شود، میزان ضربات به سر و گردن و جراحات وارده به آن در تصادفات مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در حال حاضر آسا با بهایی معادل 73.9 میلیون تومان در نمایندگی ها ثبت نام می شود که نسبت به رقیب اصلی خود جیلی امگرند در حدود 12 میلیون تومان ارزان تر است؛ اگر در این بین مشخصات فنی را نادیده بگیریم، از رقبای دیگر این مدل می توان به MG 350 اشاره کرد که در حال حاضر با قیمتی معادل 86.7 میلیون تومان ثبت نام می شود

مشخصات فنی بسترن B50f

موتور: 4 سیلندر خطی 16V DOHC

حجم موتور: 1798 سی سی

توان: 139 اسب بخار در 6500 دور/ دقیقه

گشتاور: 172 نیوتن متر در 4000 دور/ دقیقه

استاندارد آلایندگی: یورو 4 (در چین یورو 5)

سیستم تعلیق جلو: مستقل – طبق دوبل

سیستم تعلیق عقب: مستقل – چند بازویی E شکل

گیربکس: 6 دنده اتوماتیک (تیپ ترونیک)ابعاد

طول/عرض/ ارتفاع: 4615/1785/1435 میلی متر

فاصله بین دو محور: 2675 میلی متر

وزن خالص: 1395 کیلوگرم

ظرفیت صندوق عقب: 450 لیتر

اندازه تایرهای جلو و عقب:205/55 R 16تجهیزات ایمنی بسترن B50f

4 عدد کیسه هوای ایمنی (جلو و جانبی)

سیستم ترمز ABS

سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD

سیستم کنترل کشش TCS

کمربند ایمنی پیش کشنده

چهار ستاره از موسسه ایمنی C-CNAP

سیستم ضد سرقت (IMMOBILIZER)برخی از تجهیزات خودرو بسترن B50f

آینه های جانبی برقی همراه با گرم کن

سیستم صوتی بر روی فرمان + بلوتوث + MP3 + USB+ AUX + 6 عدد بلندگو

سیستم تثبیت کننده سرعت (کروز کنترل)

تهویه مطبوع اتوماتیک

تنظیم الکتریکی صندلی راننده در 6 جهت

سانروف

کامپیوتر سفر

صندلی های چرمی

سیستم ضد تشعشع آینه عقب

سیستم کنترل فشار باد (TPMS)

سنسور پارک دنده عقب

دوربین پارک

فیلتر گردافشان داخل اتاق خودرو

سیستم ضد سرقت (IMMOBILIZER)

مه شکن های جلو و عقب

چراغ های جلو با قابلیت تنظیم زاویه با افققیمت و ارزش گذاری بسترن B50f

در ایران: 73.9 میلیون تومان

در چین: 110,800 الی 122,800 یوآن

 من شب عیدصفرخریدم تنهابدی که میشه دیداینه که اسمش چینیه

↓ پاسخ دادن
تاییدیه:درحال حاظر قیمت این خودرو حدود 77 میلیون تومان است

↓ پاسخ دادن
تاییدیه:80 ملیون بدیم برای ماشین چینی با این وزن و حجم موتور و گیربکس اتوماتیکش معلومه حداقل صدی 13 می سوزونه! وزنه ماشین با حجم موتورش نمی خونه خریدنش پر ریسکه!

تاییدیه:


« قبلی 1 بعدی »
  درحال بررسی ...

نظرات شما

• نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
• لطفاً از نوشتن بصورت پینگلیش، اجتناب نمایید.
• نظرات حاوی توهین، عبارات غیر اخلاقی، سیاسی و مطالب غیر مرتبط پذیرفته نمی شوند.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل را بصورت صحیح وارد کنید
آدرس وب سایت اشتباه است
لطفا نظرتان را بنویسید