درحال بررسی ...
4 اسفند 1393

نگاهی به محصول جدید پارس خودرو

چهره اش ب ام و سری یک را به یاد می آورد. چهره ای زیبا به همراه استایلی خوب و جوان پسند. خودروهایی زیبا و البته با امکانات زیاد که این روزها نه تنها در ایران بلکه در بازارهای دیگر نیز با موفقیت همراه هستند.

صبحانه آنلاین، از این رو دور از ذهن نیست که خودروسازان مطرحی چون پارس خودرو که در خط تولید خود برندهای بزرگ و مطرح دنیا را داشته اند به صرافت همکاری با چشم بادامی ها بیفتند.
 پارس خودرو این روزها خودرویی را در خط تولید دارد که محصول شرکت «برلیانس» است. شرکتی که با ب ام و همکاری دارد. از این رو می توان به خوبی دریافت که هنوز هم خطوط تولید پارس خودرو تنها جای بزرگان است. h330 سدان و H320 هاچ بک قرار است در خط تولید شرکت پارس خودرو قرار بگیرند. خودروهایی که در نمای جلو شما را به یاد ب ام و سری یک خواهد انداخت. شرکت پارس خودرو قرار است این هفته رسماً از مدل h330 سدان رونمایی کند. خودروی h330 با همکاری ب ام و تولید شده و نتیجه کار نیز قابل قبول است. این خصیصه می تواند از h330 سدان یک خودروی محبوب بسازد. خودرویی که از ب ام و سری یک الگوبرداری شده و دارای موتور ۱٫۵ لیتری است که قادر به تولید ۱۰۳ اسب بخار قدرت می باشد. حال باید دید که این خودرو در عمل چگونه خواهد بود؟! چندی پیش فرصتی دست داد تا با این خودرو در پیست اتومبیلرانی آزادی دیداری داشته باشیم. تجربه ای که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.

نمای ظاهری

در نمای رو به رو خودرویی پیش روی شماست که شما را به یاد ب ام و سری یک می اندازد. اگر چه اجزای تشکیل دهنده این خودرو همانند چراغ ها و جلو پنجره متفاوت از سری یک هستند اما در نتیجه خودرویی شبیه به ب ام و سری یک را پیش روی می بینیم. ابعادی مناسب و فرمی که این روزها بیشتر در خودروهای اروپایی دیده می شود. نمای عقب با فرم چراغ های تیز و خطوط تیز درب صندوق همه و همه خودرویی زیبا را به وجود آورده اند که نوید یک خودروی موفق در بازار ایران را می دهد. خودرویی که ظاهر آن پتانسیل جذب مشتریان بیشتری را در بازار ایران دارد. به خصوص اینکه برلیانس در این زمینه شریک تجاری خوبی را برای خود انتخاب کرده است.

کابین

هنگامی که درون خودرو قرار می گیریم. کنسولی ساده را پیش رو می بینیم. شاید تا قبل از این انتظار کابینی با طراحی متفاوت را انتظار داشتیم اما این طور که پیداست h330 نمی خواهد دست از سر ب ام و بردارد. این خودرو نیز همانند محصولات ب ام و کابینی ساده دارد اگر چه از نظر کیفیت در آن سطح نیست اما طراحی، ساده و به دور از هرگونه هیجان است. صندلی ها بزرگ و جادار بوده و فضای کابین بزرگ تر از رقبایش است. به خصوص اینکه صندوق بار آن نیز جادار بوده و فضایی مناسب را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. به طوری که برای خانواده ها گزینه ای مناسب به شمار می رود. غربیلک فرمان خوش دست بوده و اهرم تعویض دنده نیز با فرمی زیبا و اسپرت طراحی شده است. کنسول میانی h330 به رنگ مشکی بوده و نواری نقره ای رنگ آن را از دیگر قسمت های کرم رنگ جدا می کند. بر روی کنسول میانی کلیدها طوری قرار گرفته اند که به خوبی در دسترس هستند و راننده برای دسترسی به آن ها کوچک ترین زحمتی را به خود نمی دهد. به طور کلی می توان به کابین این خودروی زیبا نمره قبولی را داد.

تجربه رانندگی

پا را بر روی پدال ترمز قرار داده و سوییچ را می چرخانیم. خودرو روشن می شود. اهرم تعویض دنده را در حالت d قرار داده و با خواباندن دستی شروع به حرکت می کنیم. خودرو به آرامی شروع به حرکت می کند اما این آرامش تا زمانی ادامه دارد که پدال گاز را نفشرده ایم چرا که پس از آن روی دیگر سکه را خواهیم دید.
 موتور ۱٫۵ لیتری ۱۰۳ اسب بخاری این خودرو قوی تر از آنچه که هست نشان می دهد. چرا که گیربکس چهار سرعته اتوماتیک این خودرو به خوبی از پس انتقال قدرت برمی آید. تعویض دنده ها بدون تاخیر انجام شده و در هنگام معکوس ها نیز به همین شکل عمل می کند. حالت دستی گیربکس نیز برای رانندگی اسپرت تر می تواند به کمک شما بیاید. هنگام راندن با این خودرو همه چیز تحت فرمان و کنترل شماست. اهرم تعویض دنده خوش دست بوده و فرمان نیز به خوبی به فرامین راننده عکس العمل نشان می دهد. در هنگام عبور از پیچ های پیست آزادی با خودرو به خوبی نشانه های اسپرتی خود را بروز می دهد و فشار G زیادی را تحمل می کند. در هنگام حرکت با دور بالا صدای موتور نیز جذاب تر از حالت معمول است. شاید اگر پشت فرمان شیفترهایی برای تعویض دنده وجود داشت این خودرو کامل تر و با روحیه ای کاملاً اسپرت به بازار ایران می آمد. با سرعتی در حدود ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت اقدام به ترمزگیری کردیم. این خودروی سدان در مدت زمانی و مسافتی کم از حرکت باز ایستاد که خیال راننده را در این زمینه راحت می کند.
 اگر اهل حرکت های نمایشی با خودرو هستید باید این نکته را یادآور شد که h330 گزینه ای مناسب است چرا که قدرت مانور بالایی دارد و خودرویی خوش دست است. می توان با آن حرکت های نمایشی را به خوبی انجام داد اگر چه گیربکس آن اتوماتیک است اما شما را ناامید نخواهد کرد. به طوری که می توان با ترمز دستی خودرو را به هر سویی منحرف کرده و بعد به حالت قبل باز گرداند که در این حالت عملکرد مناسب گیربکس را نمی توان نادیده گرفت.
 نشان دهنده های کیلومترشمار و دور موتور با سادگی طراحی شده اند و قرمز رنگ هستند. در این زمینه نیز می توان به شباهت های آن با ب ام و پی برد. دید خودرو نیز مناسب است. در این خودرو آینه های جانبی بزرگ دید عقب خوبی را ارائه می دهند. به طور کلی می توان گفت که همه چیز این خودروی زیبا شما را جذب می کند. لذت راندن، شتاب گیری خوب، تعویض دنده های سریع و البته قدرت مانور بالا همه و همه از این سدان به ظاهر ب ام و، یک خودروی جذاب ساخته است که می تواند در موفقیت آن در بازار نیز موثر باشد.
 این خودرو در میان رقبایی چون پژو ۲۰۶ صندوقدار و تندر۹۰ کار سختی پیش روی ندارد چرا که با توجه به داشته هایش می تواند به راحتی با حریفان رقابت کند. این در حالی است که پارس خودرو وظیفه تولید و عرضه آن را به بازار بر عهده دارد که خود می تواند یکی دیگر از ضمانت های موفقیت آن باشد. این نکته را باید یادآور شد که این خودروی صندوق دار با کد h330 به زودی در چرخه تولید این شرکت قرار خواهد گرفت و می تواند گزینه ای مناسب برای خانواده هایی که به دنبال خودرویی سدان هستند باشد.
 H330 در زمینه امکانات ایمنی و رفاهی نیز چیزی کم نگذاشته است. سیستم های ترمز abs و ebd، به همراه دیگر سیستم های الکترونیکی ایمنی، دکمه استارت و همچنین انبوه امکانات رفاهی در این خودرو همه چیز را برای آسایش و آرامش سرنشینان مهیا ساخته است. سانروف، سیستم فرمان الکتریکی، بسته شدن پنجره ها با استفاده از ریموت کنترل، استاندارد آلایندگی یورو۵ به همراه سیستم EOBD و سیستم ورود بدون کلید از جمله مشخصه های این خودرو است.
  چرا پارس خودرو  برلیانس را انتخاب کرد؟
 گروه خودروسازی سایپا در بحبوحه فشارهای تحریم، ضمن تمرکز بر روی توسعه محصولات اختصاصی اش بر پایه پلت فرم های X100 و X200 برای در دست گرفتن بازار خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون تومان که پیشتر حضور کمرنگی در آن داشت، دست به کار شد و شمار شرکای تجاری اش از چین را افزایش داد. در میان این شرکا، نام شرکت برلیانس از چین وجود دارد که در حال حاضر خودروهای متنوعی را در بیش از ۱۰ مدل تولید می کند. اما صرف نظر از سایر شرکای چینی و کره ای، گروه خودروسازی سایپا چرا قرارداد همکاری با شرکت برلیانس چین را امضاء کرده است؟
 قبل از پاسخ دادن به این سئوال بد نیست بدانید که سایپا تولید دو محصول انتخابی از شرکت برلیانس چین را می خواهد به شرکت زیرمجموعه خود؛ پارس خودرو بسپارد.
 شرکتی که به مونتاژ خودروهای لوکس و با کیفیت اما با تیراژ پایین شهره است. این را یادآور شدیم تا در ادامه بگوییم شرکت برلیانس چین نیز وضعیتی مشابه شرکت پارس خودرو دارد یعنی خودروهای لوکس و با کیفیت از برندهای خارجی را در تیراژ پایین در خطوطش مونتاژ می کند. شرکت برلیانس که مانند گروه خودروسازی سایپا که در حومه پایتخت قرار گرفته؛ در حومه شهر پکن، پایتخت چین قرار دارد و سال هاست که به عنوان شریک تجاری ب ام و و تویوتا به مونتاژ محصولات این کمپانی های معروف در چین می پردازد.
 برلیانس که ۱۰۰درصد خصوصی است از سال ۲۰۰۲ شروع به تولید انواع سواری برای بازار چین کرد و ظرفیت تولید خود را به حدود ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال رسانده است. این شرکت چینی تا قبل از سال ۲۰۰۲ به مونتاژ انواع خودروهای سنگین مشغول بود. لازم به یادآوری است که در کشور چین تعرفه واردات خودروهای آماده (CBU) مدت هاست که به بالای ۱۰۰درصد رسیده است به طوری که فقط برای برندهای خفنی همچون لامبورگینی و پورشه صرف می کند که محصولاتشان را برای چینی های تازه به دوران رسیده به صورت آماده وارد بازار این کشور کنند اما بسیاری از شرکت های معتبر نظیر بنز، ب ام و و تویوتا به خاطر اینکه تعرفه واردات کمتری را به دولت چین بپردازند حاضر شده اند تا خودروهایشان را به صورت CKD در چین مونتاژ کنند.
 شرکت برلیانس چین در حال حاضر تقریباً تمام خودروهای ب ام و مورد نیاز بازار این کشور را مونتاژ می کند و همچنین تا همین اواخر به مونتاژ خودروهای تویوتا مشغول بود.
 از آنجا که شرکت برلیانس یک کمپانی مونتاژکننده خودروهای لوکس است و با شرکت های معتبر خارجی کار می کند باید گفت انتخاب سایپا در مورد این شرکت درست بوده است. شرکتی که ب ام و اجازه مونتاژ محصولاتش را به آن بدهد قطعاً می تواند شریک خوبی برای سایپا و پارس خودرو باشد. این خودروساز چینی که اکنون درگیر تولید برندهای بین المللی است خودروهای متنوعی را برای بازار چین تولید می کند.خودروی H320 هاچ بک در کلاس پژو ۲۰۶ و ام وی ام ۳۱۵ و خودروی H330 صندوقدار در کلاس پژو ۲۰۶ SD و تندر۹۰ قرار دارد که از این پس توسط پارس خودرو برای بازار ایران مونتاژ خواهد شد.

h330 صندوقدار و H320 هاچ‌ بک h330 صندوقدار و H320 هاچ‌ بک

نظرات

 • 24 شهريور 1395 10:16 PM mohsen

  تو ایران سالانه به خاطر ایمن نبودن خودروها هزاران نفر کشته میشند به نظر من هر خودرو میخاین بخرین اول تست تصادفش رو حتما ببینید بعدا بخرید مثلا برلیانس نسبت ب پژو پارس خیلی بهتره یا نسبت به پراید وبا ال 90 در یک حده هردوتاشون 3 ستاره اند موفق باشید.

  پاسخ دادن
  0 0
 • 12 ارديبهشت 1395 1:38 PM برلیانس

  آخه شازده اگر ما پول بنز و آئودی و ... را داشتیم تو سایت پارس خودرو چیکار می کردیم من 50 میلیون بیشتر ندارم اگر تو داری بقیه اش رو به من بده ولی قول بده که دیگه ازم نمی گیری منم میرم بنز میخرم بعضیا طوری حرف می زنن که انگار خودشون فقط بلدند راجع به بنز و بی ام و حرف بزنن

  پاسخ دادن
  0 7
 • 15 دي 1394 10:51 AM ali reza

  دوست عزیز همه محصولات چینی بد نیستن اتفاقا این برلیانس خودرو با کیفیتی هست و خیلی از ماشینای داخلی ایران خودرو و سایپا سرتره. من که اصلا از خریدش پشیمون نیستم

  پاسخ دادن
  0 15
 • 11 دي 1394 11:45 AM حسینی

  شبیه اسباب بازی پلاستیکی چینی می مونه . این کجا و بی ام دابلیو (BMW)کجا . لطفا مقایسه بی خود بین دو خودوری کاملا متفاوت نفرمایید . در مجموع خیلی مسخره ساخته شده ... - فقط به درد کسانی که با خودور آشنایی ندارند- می خوره ... ، لطفا یه سری به خودروهای معروف دنیا ( بنز - بی ام ، دابلیو - آئودی و ... ) بزنید و بعد بگید که این خودرو فوق العاده است . همش خودوری چینی ، اونم با دلال بازی با چین قرارداد می بندند که مخ مردم رو بکار بگیرن .

  پاسخ دادن
  17 4
  امیر
  27 دي 1394 1:59 PM

  دوست عزیز شما ماشین با قیمت 50 میلیون برررسی شده تا بنز 500 میلیون هر چی باشه که از پرشیای 40 میلیونی بهتره

  1 23
  مسعود
  8 فروردين 1395 11:58 PM

  آخه با 40_50 میلیون می شه بنز و آئودی خرید؟؟؟؟؟ بعضیا فقط بلدن از خودشون یه چی بگن که یعنی مام یه چی بلدیم

  3 19
  حسینی
  20 فروردين 1395 12:53 AM

  نوشتید : "آخه با 40_50 میلیون می شه بنز و آئودی خرید؟؟؟؟؟ بعضیا فقط بلدن از خودشون یه چی بگن که یعنی مام یه چی بلدیم" پاسخ : درسته ، شما بهتره برید همین ها رو بخرید و سرتون با این چیزا گرم کنید. هیچ کس چیزی بلد نیست و فقط شما علامه دهر هستید ...

  5 7
  ماشین باز
  7 مرداد 1395 5:36 PM

  همین امثال شما هستن همه چی رو ب گند می کشن واقعا جای تاسف داره. لطفا از خوت الکی نظر نده.

  0 4
  درحال بررسی ...

نظر شما

ثبت نظر