درحال بررسی ...
6 بهمن 1393

S5 تلفیقی از هیوندای و آئودی

بازار خودروهای شاسی بلند یا همان suvها در بازار ایران داغ است. به طوری که حتی رنو داستر که یکی از زشت ترین های این کلاس است نیز در بازار ایران خرید و فروش می شود. در گذشته تعریف خودروهای شاسی بلند با این روزها تفاوت های فاحشی داشت. افرادی خودروهای شاسی بلند می خریدند که علاقه زیادی به بیابان گردی و یا عبور از مسیرهای صعب العبور داشتند.

نیسان پاترول، لندروور، پاجرو و خودروهای زیادی را می توان در این زمینه نام برد. اما این روزها بازار ایران عطش بیشتری برای خودروهای شاسی بلند از خود نشان می دهد. نه اشتباه نکنید مردم ایران به یکباره به مسیرهای صعب العبور علاقه مند نشدند و یا اینکه نمی خواهند با این خودروها به شکار یا به بیابان گردی بروند تنها خودروهایی می خواهند که قدی بلند داشته باشد تا در ترافیک های شهری کمی آنطرف تر را هم رصد کنند.

از این رو suvهای جدید زیباتر شده اند و از آن زمختی گذشته در آن ها خبری نیست و البته از امکانات رفاهی زیادی نیز بهره می برند. این در حالی است که کمترین علاقه به عبور از مسیرهای ناهموار را از خود نشان داده و بهتر است بگوییم توانایی آن را نیز ندارند. به هر ترتیب این روزها بخت و اقبال با این خودروهای قد بلند فانتزی بوده و بیشتر از هر کلاس دیگری در بازار موفق اند. برندهای زیادی در این کلاس خودرو به بازار عرضه می کنند اما شاید همگی آن ها قیمت های بالایی دارند و دل قشر کم درآمد جامعه را می سوزانند. در سوی دیگر شرکت های زیادی سعی در به دست آوردن دل این قشر و البته موفقیت در این کلاس دارند از این رو به صرافت تولید خودروهای شاسی بلند چینی افتاده اند.

با ام وی ام x33 شروع شد. حضور خودروهای شاسی بلند چینی در بازار ایران. کرمان موتور اما ادامه راه را پیمود. لیفان x60 نیز دومین خودروی شاسی بلند چینی در بازار ایران و البته اولین محصول کرمان موتور در این کلاس بود. خودرویی که با اقبال زیادی همراه بود. لیفان x60 از آن دسته خودروهای کرمان موتور بود که توانست دل مشتریان را به دست آورد.

این خودرو را می توان موفق ترین محصول لیفان در ایران دانست. حالا کرمان موتور قصد دارد تا خودروی دیگری را رو کند. S5 خودرویی است که با برند JAC وارد بازار ایران می شود. خودرویی که ثبت نام آن آغاز شده و متفاوت با دیگر همکلاسان و البته رقبای خود است. خودرویی شبیه هیوندای توسان که از موتوری پر قدرت و منحصربه فرد سود می برد. موتوری دو لیتری که مجهز به توربو شارژر بوده و قادر به تولید ۱۷۴ اسب بخار قدرت در ۵۲۰۰ دور بر دقیقه است. این خودرو شتاب خوب خود را مدیون ترک بالای موتورش است. ۲۳۵ نیوتن متر در ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دور بر دقیقه که آمار خوبی برای این خودروی ۱۵۰۵ کیلوگرمی به حساب می آید. هفته گذشته فرصتی پیش آمد تا خودروی s5 را به چالش بکشیم که در این گزارش به آن پرداخته ایم. چالشی که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود به خصوص اینکه نسل جدید خودروهای چینی را معرفی می کند.

تلفیقی از هیوندای و آئودی

چینی ها توانسته اند در سال های اخیر خودروهای زیادی را روانه بازار کند. S5 نیز یکی از این خودروهای زیباست. این خودرو در نمای جلو شباهت فراوانی به هیوندای توسان یا همان IX35 دارد. البته چراغ ها و شکل هواگیر کمی تفاوت دارد اما جلو پنجره کاملاً شبیه به توسان است. این شباهت تا جایی است که بیشتر افراد آن را با توسان اشتباه می گیرند به خصوص اینکه ابعاد این خودرو نیز هم اندازه توسان بوده و تنها چند سانتی متر بزرگ تر از توسان است. به طور کلی می توان به ظاهر این خودرو نمره بالایی داد به خصوص اینکه طراحی آن برخلاف دیگر محصولات چینی که در بازار می بینیم به روز بوده و از حالت چینی بودن درآمده است.

درون کابین اما همه چیز شما را به یاد هیوندای توسان می اندازد. درون کابین با دو رنگ قهوه ای روشن و مشکی تزئین شده است که جلوه خاصی به کابین این suv زیبا بخشیده است. با قرار گرفتن پشت فرمان خودرو می بینیم که داشبورد شباهت فراوانی به هیوندای توسان دارد حتی جنس مواد به کار رفته درون کابین هم شبیه به هیوندای است. همه کلیدها به درستی در دسترس راننده قرار داده شده اند و هیچ کجا نشانی از چینی بودن نمی بینیم. رودری ها و زیر آرنجی و همچنین بخش هایی از صندلی ها با رنگ مشکی و قهوه ای روشن پوشیده شده اند و همچنین دستگیره درها، قسمت هایی از فرمان و نواری بر روی داشبورد با رنگ نقره ای تزئین شده اند. کابین این خودرو همانند همتایان کره ای اش طراحی شده و بیشتر هم از شرکت هیوندای الهام گرفته است.

تجربه راندن

هنگامی که اقدام به روشن کردن پیشرانه خودرو می کنید می باید پای شما بر روی کلاچ باشد چرا که اگر این طور نباشد پیشرانه روشن نخواهد شد. این روش در خودروهای قدیمی به خصوص در آلمانی ها مرسوم بود و البته این روزها بر روی محصولات چینی آن را مشاهده می کنیم. یکی از مهم ترین دلایل این روش فشار کمتری است که به موتور در هنگام استارت زدن می آید و باعث افزایش عمر موتور می شود پس اگر در مورد خودروی شخصی خودتان نیز این کار را انجام دهید چیزی از دست نداده اید بلکه برای طول عمر موتور نیز مناسب است.

پیشرانه را روشن می کنیم عقربه های دور شمار موتور و سرعت یکبار ۱۸۰ درجه چرخیده و دوباره در جایشان قرار می گیرند. خودرو روشن می شود. موتور آرام کار می کند گیربکس شش سرعته دستی این خودرو را در دنده یک قرار می دهیم. حرکت آغاز می شود دنده را تعویض کرده و به حرکت ادامه می دهیم.هنگامی که پا را بر پدال گاز می فشاریم خودرو با شتابی باورنکردنی به حرکت ادامه می دهد به طوری که در صندلی فرو می رویم به خصوص زمانی که دور موتور عدد ۳۰۰۰ را نشان می دهد عملکرد واقعی موتور پدیدار می شود.

فرمان پذیری خودرو خوب است. با S5 سری به جاده لشگرک تهران زدیم. در عبور از پیچ ها موفق بود چرا که از سیستم های ایمنی و پایداری الکترونیکی زیادی سود می برد که همین امکانات ایمنی این خودرو را در مقابل خودروهای هم ترازش متمایز می سازد.S5 یک شاسی بلند تک دیفرانسیل است که برای مسیرهای صعب العبور مناسب نیست اما سری هم به مسیرهای ناهموار و تپه ها زدیم. شاید خودروهای تک دیفرانسیل دیگری همانند لیفان X60 و ام وی ام X33 نتوانند از پس مسیرهایی که S5 می رود برآیند چرا که قدرت زیاد موتور این خودرو می تواند از برخی مسیرهای گل و ناهموار S5 را نجات دهد. این خودروی زیبا حتی می تواند رقیبی برای اسپورتیج و توسان هم باشد اگرچه دو کره ای در سطح به مراتب بالاتری از S5 قرار دارند.

سیستم صوتی S5 شاید نیاز به کمی تقویت داشته باشد و اگر به دنبال صدایی پرطنین هستید باید فکری به حالش کنید این در حالی است که مانیتور ۸ اینچی این قد بلند از عملکرد خوب و سریعی برخوردار است. بر روی فرمان این خودرو که از چرم پوشیده شده است می توان بخش هایی از سیستم صوتی و همچنین تلفن همراه را کنترل کرد.
در هنگام رانندگی در شب بیشتر از هر چیزی نور زیبای درون کابین چشم شما را می نوازد. تلفیقی از رنگ یخی و آبی کابینی زیبا و البته آرام را به شما هدیه می دهد. JAC نشان دهنده های کیلومترشمار و دور موتور نیز با این رنگ تزئین شده اند بر روی صفحه نمایشگر این خودرو نشان دهنده های دور موتور، سرعت سنج که به صورت آنالوگ طراحی شده اند و نشان دهنده های دمای آب و میزان بنزین که به صورت دیجیتال نمایان شده اند.

در میان دو صفحه بزرگ دور موتور و کیلومترشمار مانیتوری کوچک قرار دارد که می توان در آن اطلاعاتی از قبیل میزان مصرف سوخت و مسافت طی شده و اطلاعاتی از این قبیل را مشاهده کرد. این خودرو را کمی بزرگ تر از توسان ساخته اند از این رو جای تعجب ندارد که کابینی جادار را در اختیار داشته باشید. یک خانواده پر جمعیت به خوبی می تواند از این خودرو استفاده کند این در حالی است که فضای بار هم مناسب است و اگر هم نیاز باشد صندلی های ردیف عقب می خوابند و فضای بار بیشتر هم خواهد شد.مصرف سوخت S5 کمی بالاست که البته قدرت موتور می تواند توجیه خوبی برای این زیاده خواهی باشد. به طور کلی می توان S5 را یک انتخاب خوب در میان خودروهای تولید داخل دانست. به خصوص اینکه در خودروهای تولید داخل چنین موتوری یافت نمی شود که بتواند لذت راندن با یک خودروی مجهز به توربو شارژ و با شتاب بالا را نصیبتان کند.

امکانات ایمنی و رفاهی

کرمان موتور سعی دارد تا این خودرو را با بالاترین امکانات ایمنی و رفاهی به بازار عرضه کند تا مشتریان در این زمینه نیز راضی باشند. برخی از امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو شامل سانروف، کیسه های هوای سرنشینان جلو، پخش فایل های تصویری با فرمت MP5 و سنسور دنده عقب که در محصولات این بخش از بازار کاملاً طبیعی است، از امکانات منحصربه فردی همچون کامپیوتر سفری، سیستم کنترل کشش TCS، سیستم پایداری الکترونیکی ESP، سیستم کنترل سرعت خودرو در سرپایینی HDC، سیستم کنترل ایستایی در سربالایی HAC می شود. یکی از مشخصه های بارز این خودرو برخورداری از استاندارد یورو۵ بوده و در عین حال مجهز به سیستم EOBD است.

S5 و رقبا

S5 با قیمتی در حدود ۷۳ تا ۸۰ میلیون تومان روانه بازار ایران می شود. اولین نمونه هایی این خودرو در اسفندماه به نمایندگی ها تحویل داده می شود. با این قیمت S5 رقبایی چون لیفان X60 . ام وی ام X33 جدید  و البته جیلی X7 را پیش روی دارد البته جیلی X7 از گیربکس اتوماتیک بهره می برد. اما در میان این رقبا لیفان با قیمت در حدود ۶۰ میلیون تومان، ام وی ام با قیمت در حدود ۷۲ میلیون تومان و جیلی با قیمت در حدود ۱۰۰ میلیون تومان از سوی شرکت های عرضه کننده عرضه می شوند. در این میان می توان به S5 و موفقیتش امیدوار بود چرا که این خودرو از نظر ایمنی و رفاهی در سطح بالایی قرار دارد و امکانات زیادی را در خود جای داده است. از سوی دیگر این خودرو با توجه به ظاهری که دارد می تواند در بازار به موفقیت زیادی برسد و اقشار متوسط رو به پایین جامعه را راضی نگه دارد.

نظرات

 • 13 تير 1395 7:59 PM تورج

  با سلام من در خرید خودرو فوق العاده حساسم طی تحقیقاتم خودروی اس 5 اتوماتیک در رده قیمتی زیر 100 تومان از کره ایی هادر رده این قیمت یک سر و گردن بهتره هم از نظر قدرت و و هم گشتاور و دوکلاچه بودنش فقط سه نقطه ضعف داره 1 - با اینهمه آپشن میگن کروز کنترل نداره تاز در تیرماه افزایش قیمت هم داشته 2- کیفیت پوشش رنگ این خودرو البته در دنده دستی پایین بوده که امیدوارم در اتوماتیک رفع شود ودرآخر رو نمایی این خودرو نیو فیس بوده ولی باز میگن لا اتاق قدیم تحویل داده میشود .ولی در کل خودروی فوق العاده ایی است و گیربکس هافر آلمان رو داره امیدوارم به سه مورد رسیدگی کنند که اگر اینطور بشه پرفروش ترین خودرو سال 95 خواهد شد . متشکرم

  پاسخ دادن
  0 0
 • 14 فروردين 1395 2:36 AM جی۵

  افرین عباس این ماشین فوق العادس

  پاسخ دادن
  0 1
 • 14 فروردين 1395 2:30 AM عباس

  فقط جی۵

  پاسخ دادن
  0 1
 • 17 مرداد 1394 10:42 AM امیر اخوان

  ن فکر می کنم درمقایسه با دنا وبا قیمتی که این خودرو به مردم ارائه میشه s5 با این اختلاف قیمت خیلی ارزنده است

  پاسخ دادن
  1 7
 • 5 مرداد 1394 12:19 AM حسین

  کلا خرید خودروهای چینی یه جور ریسکه، و یه حماقتی رو می طلبه ;) اولا بعد از خروج از نمایندگی بین 5 تا 10 ملیون افت قیمت داره، تازه اگه کسی بخره! دوم اینکه خیلی از خودروهای چینی بازار ما هنوز مدت زیادی نیست که دارن کار می کنن و جواب پس ندادن

  پاسخ دادن
  9 1
  ناشناس
  19 مرداد 1394 8:25 AM

  اگه پول داشته باشی یه ماشین با برند اصل بخری که نمی شینی راجع به ماشینای چینی نظر بدی و اصلا برات مهم نیست ولی به نظر من خرید خودروهای چینی در مقایسه با خودروهای تولید داخل اصلا ریسک نیست چون من خودم پول نداشتم بی ام و، بنز یا هیوندا و .... بخرم ولی دو ساله که ام وی ام خریدم هم از ماشین و آپشن هاش راضیم هم از خدمات پس از فروشش، تازه نسبت به تولیدات داخلی قیمتشون مناسب تره، هم می دونی ماشین چینی می خری نه ماشین ایرانی با کلیه قطعات چینی ....

  1 3
  حسین
  19 مرداد 1394 2:15 PM

  من طرفدار ماشین های داخلی نیستم بلکه متنفرم ازشون، ولی خوب همین آپشن هایی که می گی را روی ماشین های داخلی هم می شه سوار کرد ، تازه قیمتش هم خیلی برات پایین می افته ، به نظرم به جای ماشین های بی کیفیت چینی ، ماشین های بی کیفیت داخلی بگیریم یا حتی دسته دوم برند های دیگه به صرفه تر هست و موفع فروش کم ضررتر ...

  6 2
  درحال بررسی ...

نظر شما

ثبت نظر